Stand-by'da karar haftası

Hükümetin, 14 Aralık'ta IMF ile ön mutabakat sağladığı yeni üç yıllık stand-by'ın koşulları bu hafta tamamlanıyor. Edinilen bilgiye göre, niyet mektubunun güncelleştirilmesi üzerindeki çalışmalarda, mektuba son şekli verildi.

ANKARA - Hükümetin, 14 Aralık'ta IMF ile ön mutabakat sağladığı yeni üç yıllık stand-by'ın koşulları bu hafta tamamlanıyor. Edinilen bilgiye göre, niyet mektubunun güncelleştirilmesi üzerindeki çalışmalarda, mektuba son şekli verildi. IMF heyetinin de bu hafta Türkiye'den ayrılması bekleniyor. TBMM bu hafta stand-by'ın önkoşulu olarak yasalaştırılması gereken Gelir İdaresi'nin Yeniden Yapılandırılmasına Dair Yasa Tasarısı'nın da yer aldığı yoğun gündemi nedeniyle fazla mesai yapacak. AKP Grubu salı günü Danışma Kurulu'nu toplantıya çağıracak, Genel Kurul'un çalışma saatinin uzatılmasını önerecek. Bu hafta çalışmalarını bir saat erkene alarak 14.00'te başlayacak olan Genel Kurul salı 22.00, çarşamba 23.00, perşembe de 20.00'ye kadar çalışacak. Diğer önkoşullar çerçevesinde Bankacılık Yasa Tasarısı ve Sosal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı Meclis'e sevk eden hükümet, Gelir İdaresi Yasası'nın çıkmasıyla üç önkoşulu da yerine getirmiş olacak. IMF'nin ayrıca Teşvik Yasa Tasarısı'nı da yakından takip ediyor.
10 milyar dolar taze kaynak
2004 sonu itibarıyla verilerin yenilenmesini de dikkate alarak makro hedefleri gözden geçiren teknik çalışmaları bir haftadır sürdüren heyetin bu hafta çalışmalarını tamamlaması bekleniyor. Stand-by'a temel oluşturan ve genel hatları üzerinde mutabık kalınan niyet mektubuna son şeklin verildiği belirtiliyor. Stand-by'ın IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda nisan sonuna doğru onaylanması bekleniyor. Onay sonrası Türkiye'ye üç yılda 10 milyar dolar kredi taahhüdü devreye girecek. Mevcut stand-by'dan kalan 1.3 milyar doları da kapsayan kredi 12 dilimde kullandırılacak. İlk dilim anlaşmanın onayını takiben verilecek. Kredinin, 4.2 milyar doları 2005, 3.3 milyar doları 2006, 2.5 milyar doları 2007'de verilecek.