Star 8 milyon dolara Safa-Kaya ortaklığının

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 8 milyon dolarla en yüksek teklifi veren KKTC'li işadamı Ali Özmen Safa'ya ihale edilen Star gazetesi, yeni sahiplerine devredildi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 8 milyon dolarla en yüksek teklifi veren KKTC'li işadamı Ali Özmen Safa'ya ihale edilen Star gazetesi, yeni sahiplerine devredildi. TMSF'nin merkez binasında gerçekleştirilen törende sözleşmeye, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ve işadamı Ali Özmen Safa imza koydu. Safa, kendisinin bir yatırımcı olduğunu anımsatarak, Star gazetesinin yönetimi için, finansı sağlamak amacıyla seçtiği ortağın Alaaddin Kaya olduğunu açıkladı. Safa, Zaman gazetesinin kurucularından Kaya ile birlikte gazeteyi ortak yöneteceklerini, kuracakları şirkete gazeteyi aktaracaklarını ve yönetimi Alaaddin Kaya'ya bırakacağını, birlikte TV üzerine de çalışacaklarını söyledi. Kaya da gazetenin çoğunluk hissesinin ailesinde olacağını belirtti.
Tazminatlar da devroluyor
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Star gazetesinin devriyle Star Medya Grubu'nun bir varlığının daha bugün devredildiğini söyledi. Öztürk, "Tamamen çıkmış oluyoruz diyemiyorum. Çünkü hâlâ elimizde bazı radyolar, Kral TV, Cine 5 var. Umarım en kısa sürede medya sektöründen tamamen çıkarız" diye konuştu.
Ali Özmen Safa'nın ihaleye katılarak 5 milyon 150 bin dolar ile en yüksek teklifi verdiğini, yükseltme taleplerinden sonra teklifini 8 milyon dolara çıkardığını belirten Ertürk, gazetenin dört matbaası, devir kapsamında 418 personeli, isim hakkı, internet adresi gibi varlıkları bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:"418 kişinin kıdem tazminatlarını da Ali Özmen Safa bey devir alıyor."
Ertürk, rakamın muhammen bedel 19 milyon 500 bin dolardan düşük olduğuna dikkat çekilmesi üzerine ilk ihalede teklif alamadıklarını, ikincide en yüksek 5 milyon 150 bin dolar teklif geldiğini anımsattı.
Maliyet 12 milyon doları buluyor
Uzan Grubu'na el konulduktan sonra TMSF yönetiminde bulunan Star'da Alaaddin Kaya ve oğlu Cüneyt Kaya'nın, Ali Safa Özmen ile birlikte kuracakları ve gazeteyi devralacak yeni şirketteki hisselerinin oranı yüzde 60. KKTC'li işadamı Ali Özmen Safa'nın ise yüzde 40. Yani TMSF ile her ne kadar imzayı Safa atsa da yönetimde ağırlık Kaya ailesinin. Star gazetesinin alıcılara maliyeti 12 milyon doları buldu. KKTC'li işadamı Safa ihaleyi 8 milyon dolara aldı. Gazete çalışanlarının tazminatları yaklaşık 3.5-4 milyon dolar civarında. 8 milyon dolar altışar aylık dönemlerde ve beş taksitte ödenecek. Libor artı yüzde 3 faiz işletilecek.
Ali Özmen Safa "Gazetenin mevcut çizgisini koruyacağız" dedi. Özmen'in gazeteyi almasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile tanınan Ramsey Giyim'in patronu Remzi Gür'ün etkili olduğu öne sürülüyor.