Star Medya satışa çıkıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Star Medya Grubu için 1 ay içinde satış ilanlarına çıkacaklarını vurgularken, "Böylece sona yaklaşmış oluyoruz" dedi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Star Medya Grubu için 1 ay içinde satış ilanlarına çıkacaklarını vurgularken, "Böylece sona yaklaşmış oluyoruz" dedi.
Ertürk, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) düzenlediği
'Ekonomik Yapılanmamızda TMSF'nin Rolü' konulu toplantının ardından soruları yanıtladı. Ertürk, Star Medya Grubu'nun bugüne kadar neden satılamadığına ilişkin soru üzerine, el koymalarının üzerinden 15 ay geçmesine rağmen hukuki altyapı yetersizliği nedeniyle satışın gerçekleşmediğini söyledi.
Son hali verilen RTÜK Kanunu tasarısının yasalaşmasını beklediklerini anlatan Ertürk, yasal düzenlemelerin ardından satış için önlerinde herhangi bir engel kalmadığını ifade edip, şöyle devam etti: "Yeni yasal düzenleme (RTÜK tasarısı) tam arzuladığımız şekilde olmadı. Ama bu çerçevede satışları hızlandıracağız. Yani 1 ay içinde satış ilanlarına çıkmış olacağız."
'Medyada yabancıların payının sınırlı tutulması Star Medya Grubu'nun satışını nasıl etkiler' sorusuna Ertürk, "Yabancıların girmemesi bizim piyasayı daraltacak, talebi düşürecek. Bu, fiyatların düşmesine yol açabilir. O anlamda bizi etkiledi tabii. Ama mevcut şartlar neyse, o çerçevede satışı yapmaya çalışacağız" yanıtını verdi.
Ertürk bir soru üzerine de "Kamu yönetişiminin genel anlayışı bizim sorumluluk anlayışımıza çok uygun değil. Ankara'nın genel atmosferi maalesef bu konuda fazla umut verici de değil" dedi.
'Çok medyatik olduk'
Toplantıda kürsüye 'çok medyatik bir kişi' diye davet edilen Ahmet Ertürk, "Evet çok medyatik olduk. Aslında medyatik olmak o kadar da kötü değilmiş. Artık sokaktaki simitçi bile, bankaların verdiği zarar olan 46 milyar doları telaffuz ediyor" diye konuştu.
Konuşmasında mevduat garantisine de değinen Ertürk, Türkiye ve benzeri ülkelerde garantinin zorunluluk olduğunu belirtip şöyle konuştu; "50 bin YTL'lik garanti en fazla düşürülebilir. Ama tamamen kaldırılacağı bir dönemin çok uzak olduğu kanaatindeyim. Elbette bu ortadan kalktığında bizim de mesaimiz sona erer."
Türkiye'de ciddi bir hastalık bulunduğunu da vurgulayan Ertürk, "Kamu yöneticisi her zaman şunu düşünmüştür. 'Acaba yarın bir şeyler değişir, bana hesap sorarlar mı?' Kamu yöneticisi durumu idare etme refleksi sergiler. Biz böyle bir refleksten uzak durduk. Kamu yönetişiminin genel anlayışı bizim bu bilincimize, bu sorumluluk anlayışımıza çok uygun değil. Kamu yönetim merkezi Ankara'nın genel atmosferi maalesef bu konuda fazla umut verici değil."
Ahmet Ertürk, TMSF olarak bu anlamda bir örnek sergileme çabasında olduklarına dikkati çekerek, "Biz sadece bir enkaz kaldırma değil, aynı zamanda kamu yönetimi kendisini nasıl eski hastalıklardan arındırır bunu sergileme kararlılığındayız" dedi.
Federasyona suçlama
Başkan Ertürk, İstanbulspor'a ilişkin bir soru üzerine de, bu konuda zarar etmediklerini, cari masraflar dışında sadece vergi ödediklerini söyleyerek, "Ama bu bizi, futbol gibi ilgi alanımız olmayan bir yere bulaşma zorluğuna itmiştir" dedi. İstanbulspor'u takım olarak satmak istediklerini, ancak Federasyon'un buna izin vermeyerek İstanbulspor A.Ş.'yi satmaları gerektiği düşüncesinde olduğunu anlatan Ertürk, büyük borçları yüzünden kimsenin bu borçları ile istemeyeceğini söyledi. Ertürk, şöyle devam etti: "Futbol Federasyonu sadece yeni alan kişiye lisans verecekti. Bize 'siz bu konudaki sorumluluğu üstlenin, verelim' dediler. Neden senin sorumluluğunu üstleneyim? Takım, bugün maalesef İkinci Lig'e düştü. Ben 'bunun sorumluluğunun bir bölümünü Federasyon'a yükleriz' demiştim. O sözü burada tekrar ediyorum."