Star TV, 306.5 milyon dolar

TMSF'nin 155 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı Star TV ihalesi kıran kırana geçti. Dört grup, 490 defa fiyat artırdı. En yüksek teklif, Doğan Grubu'na ait Işıl TV ve Yayıncılık'tan geldi: 306.5 milyon dolar.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun Uzan Grubu'nun borçlarına karşılık haczettiği ve 155 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı Star Televizyonu, dün gerçekleştirilen açık artırmada 306.5 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Doğan Yayın Holding'e ait Işıl Televizyon ve Yayıncılık'ın oldu.
Star TV ihalesine ilk olarak kapalı zarf teklifleriyle başlandı. Kapalı zarf bölümünde de yine en yüksek teklifi 156 milyon dolarla Işıl Televizyon verdi. İhalede en yüksek kapalı zarf teklifi alındıktan sonra bu fiyat üzerinden 250 bin dolar ve katlarından oluşan sözlü açık artırmaya geçildi.
TMSF'nin Esentepe'deki merkezinde düzenlenen ihalede, Ciner Grubu'ndan Ciner Televizyon ve Radyo, Kanadalı CanWest ve Global Yatırım Holding ortaklığıyla kurulan CGS Televizyon ve Radyo, Doğan Grubu şirketi Işıl Televizyon ve Torunlar Grubu'na ait Atlantik Basın Yayın bayrak kaldırdı. Daha önce idari belgelerini teslim eden Etik Yayıncılık ise belgelerindeki eksiklikler nedeniyle kapalı zarf teklifi ve açık artırmaya katılamadı.
CGS ve Işıl TV çekişti
Kanadalı medya devi Canwest Grubu'nun CGS Televizyon şirketi ile Işıl TV arasında büyük çekişmenin yaşandığı ihalede, toplam 490 kez fiyat artırımı yapıldı. 2 saatlik açık artırmada 238 milyon 500 bin dolarlık teklifinden sonra uzun süre bayrak kaldırmayan Ciner Grubu, iki kez mola talep etti. Ciner TV son anda 306 milyon 250 bin dolar teklif etti. Bunun üzerine Işıl Televizyonculuk fiyatı 306 milyon 500 bin dolara çıkardı. Ciner Grubu ikinci kez ara aldıktan sonra fiyatı yükseltmezken, Canwest grubu da 305 milyon 750 bin dolarlık fiyatta kaldı.
Böylece ihale 306 milyon 500 bin dolara Işıl Televizyonculuk ve Yayıncılık şirketinde kaldı. Işıl Televizyonculuk, ihale boyunca CanWest ile yaşanan çekişmede, bir kaç kez 1-2 milyon dolarlık büyük artırımlarda bulundu.
Torunlar Grubu şirketi Atlantik Televizyon ise 200.5 milyon dolardan sonra bayrak kaldırmadı.
'Star TV incimizdi'
155 milyon dolarlık muhammen bedele sahip televizyon için verilen teklif, bedelin yüzde 97.7 üstüne çıkmış oldu. TMSF Satış Komisyonu Başkanı ve TMSF Başkan Yardımcısı Mehmet Çalışkan, ihaleden sonra Türkiye'nin ilk özel kanalı Star TV'nin devrinden önce Rekabet Kurulu, RTÜK ve TMSF Kurulu'nun onaylarının gerektiğini söyledi.
"Star Televizyonu'nu TMSF Kurulu'nun onayına sunmak üzere Işıl Televizyon'a ihale ediyorum" diyen Çalışkan, "Ciner Televizyon 306 milyon 250 bin dolarlık teklifiyle ihale sürecinin sonuna kadar bağlıdır" dedi. 155 milyon dolarlık muhammen bedelin tespitinde temkinli davrandıklarını açıklayan Çalışkan, "Tespiti 2-3 ay önce yapmıştık bunun için fiyat biraz düşük olabilir" dedi.
Çalışkan şöyle devam etti: "Bu nedenle ihaleye katılan grupların gözdesi oldu. Star TV bu değeri hak etti." Çalışkan, "Star TV kârda mı zararda mı?" sorusunu ise "Star Medya Grubu'nda toplam 74 şirket var. Böyle bir bütünlük içinde kâr ya da zarardan söz edemeyiz. Ama Star iyi durumda" yanıtını verdi. Çalışkan, bir soru üzerine ihalede 300 milyon dolarlık bir rakam beklediklerini söyledi.
Baykal memnun
Bu arada, CHP lideri Deniz Baykal, Star TV'yi Doğan Grubu'nun almasını olumlu bulduğunu belirterek şöyle konuştu: "Star TV'nin devletin istismar ettiği, hükümetin istediği gibi kullandıkları konumdan çıkacak olması bizi sevindiriyor. Ayrıca satışın ulaştığı bedel, konuyla ilgili çevrelerin ifadelerine göre tatmin edici. Bedelinin peşin ödeneceğini sevinçle karşılıyor ve kutluyorum Doğan Grubu'nu. Çünkü özelleştirmelerde yüksek fiyat ve 49 yıla kadar sarkan uzun ödeme dönemleriyle fiyatın içi boşaltılıyordu. Doğan Grubu, bilinen, yayıncılığın en önemli, en ağırlıklı kurumlarından. Başarılar diliyorum."
Ertürk'ün tahmini 250 milyon dolardı
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, ihaleyi makam odasında yardımcılarıyla birlikte TV'den izledi. Tekliflerin 170-175 milyon dolar civarında olduğu sırada kendisine ulaştığımız Ertürk 'İhale kaç dolara biter' sorumuza, "250 milyon dolara kadar çıkacağını tahmin ediyorum" cevabını verdi. Ancak ihalede oluşan fiyat TMSF Başkanı Ertürk'ün tahminlerinin oldukça üzerinde gerçekleşti. İhalenin ardından Radikal'e ihale sonucunu değerlendiren TMSF Başkanı Ahmet Ertürk "Fiyat çok iyi bir düzeye çıktı. Bu kadarını düşünmüyorduk. Bundan sonraki ihalelerde ve özellikle çimento fabrikası ihalelerinde de fiyatın çok iyi düzeylerde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu sayede kamunun daha çok parasını tahsil edebiliyoruz" dedi.
Gedik: Star'ı ucuza almadık
Doğan Yayın Holding'in (DYH) Başkan Yardımcısı ve Işıl Televizyon Yayıncılık Yönetim Kurulu üyesi Soner Gedik ihaleden hemen sonra yaptığı konuşmasına teşekkür ederek başladı. Doğan Yayın Holding'in zaten milyonlarca vatandaşa ulaştığını, onaydan sonra alınacak Star TV'de eğlence, kültür sanat yayını ağırlıklı bir kanal olarak, yeni bir açılımın hedeflendiğini söyleyen Gedik, ödemeyi peşin yapmayı düşündüklerini ve bundan sonra Kral TV ve Kral FM ile de ilgileneceklerini anlattı.
En yüksek fiyatı verdik
Ekonomik olarak verebilecekleri en yüksek fiyatı verdiklerini aktaran Gedik, çalışanlarla ilgili bir soruya "Şu anda çok erken ama Kanal D'nin de Star TV kadar çalışanı var. Bir kanalın çalışması için gerekli insan sayısı belli, bu sayı doğrultusunda zamanı gelince karar verilir" dedi. Gedik, 'İşten çıkarmalar olabilir mi?' sorusuna da, "Yok zannetmiyorum, buna daha sonra bakılacak. Konuşmak için erken. Çünkü sınırlı bilgimiz var ama bir operasyonun da yapılacağı belli bir sayı var, operasyonel ve etkin işletmek için burada çalışan arkadaşların çoğuyla bir arada olmaya mecburuz" yanıtını verdi.
Bir gazetecinin, "Sektörde tekel olduklarına" ilişkin eleştirileri hatırlatması üzerine Gedik, "Medyadaki tekelleşme lafı, bu lafı kullananı da rahatsız etmesi lazım. 21 tane ulusal kanal ve 200'e yakın da yerel ve bölgesel kanal var. Bu kadar kanalla tekelden bahsetmek mümkün değil. Bizim gerçekte sayısal olarak değil, etkinliğimizden kaynaklanan belki böyle bir imaj var ama bu imaj doğru değil. Pazar payımız belli" dedi.
2-3 ay içinde devrin tamamlanmasını beklediklerini aktaran Gedik, teminatları yatırdıklarını, devir sırasında ödemeyi peşin yapacaklarını kaydetti. Gedik, fiyat konusunda da şöyle konuştu; "Herkesin aklında bir fiyat vardı. Pahalı mı aldık? Ucuza almadık. Herkes belli noktaya kadar dayandı, demek ki son dayanan biz olduğumuza göre ucuza aldık diyemem."