Star TV resmen Doğan Grubu'nun

Uzanların borcuna karşılık haczedilen ve TMSF tarafından 26 Eylül'de yapılan ihalede Doğan Grubu şirketlerinden...

İSTANBUL - Uzanların borcuna karşılık haczedilen ve TMSF tarafından 26 Eylül'de yapılan ihalede Doğan Grubu şirketlerinden Işıl Televizyon'un 306.5 milyon dolarla en yüksek fiyat teklifinde bulunduğu Star TV'nin satışı dün tamamlandı. Star TV, Rekabet Kurumu, RTÜK ve TMSF Fon Kurulu onayıyla Doğan Grubu'nun oldu.
Star TV'nin devir teslim töreninde konuşan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, 21 ay önce devralınan Star TV'nin satışıyla ilgili "O günkü hukuki mevzuatla bu satışı yapsaydık, bugünkü değerin 10'da birine bile ulaşamazdık" dedi. Ertürk, "Tüm çabamız, geçtiğimiz süre boyunca satışa elverişli bir hukuki model oluşturmaktı. Sonuçta şeffaf, açık, öngörülebilir bir satış modeli oluşturmayı başardık" diye konuştu. Ertürk, TMSF'nin medya sektörüne girmesiyle kamuoyunda tartışma başladığını, ancak TMSF'nin asla Star TV'nin yayın politikasına müdahale etmediğini de vurguladı. Ertürk, "Türk medya sektörünün en güçlü oyuncusu olarak faaliyetlerine devam edecek Doğan Grubu'nun, Star TV'yi Türkiye'deki medya sektörüne katkıda bulunacak şekilde kullanacağına olan inancımı da ifade etmek isterim" dedi.
Törene katılan Doğan Televizyon Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ ise "Ödemeyi vadeli yapma hakkımız bunulmasına rağmen biz peşin olarak çeki başkana iletiyoruz" diye konuştu.
Doğan Grubu'nun 1993'te Kanal D ile televizyon sektörüne adım attığını ve 12 yıl boyunca Kanal D'nin sektörün lideri olduğunu söyleyen Yalçındağ, "Star TV'yi sektörün önde gelen oyuncularından yapmak için çalışacağız. Kaldı ki Star'ın Türkiye'nin ilk özel televizyonu olması bakımından da Türk izleyicisinin kalbinde farklı bir yeri var. Star TV zaman zaman zor dönemler geçirdi. Biz Star'ın halka yakın, sempatik tavrının altını çizerek o konumunu güçlendirerek ve mali yapısını da sağlamlaştırarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yayın politikasında da ciddi değişiklik olmayacaktır" diye konuştu.
'Star TV taşınacak'
Star TV'nin binasının satılmadığını ve bir yere taşınmak zorunda olduğunu belirten Arzuhan Yalçındağ, televizyonun Doğan TV binasına taşınabileceğini açıkladı. Yalçındağ, 'Çalışanlar işten çıkarılacak mı' sorusuna "Star'ı şimdiye kadar onlar bir yere getirdi. Bundan sonra da devam edecek. Personel politikası konusunda henüz çalışma yapmadık" dedi. Yalçındağ 306.5 milyon dolarlık satış bedelin gruba geri dönüşünün sorulması üzerine de "5-6 yılda geri döneceğini tahmin ediyoruz. Star ile reklam gelirimizin artmasını bekliyoruz" yanıtını verdi.