Star TV'ye beş müşteri

TMSF'nin İmar Bankası'nın neden olduğu zararın tazmini amacıyla el koyup satışa çıkarttığı Uzanlara ait Telsim, medya ve çimento şirketlerine yoğun ilgi geldi.

İSTANBUL - TMSF'nin İmar Bankası'nın neden olduğu zararın tazmini amacıyla el koyup satışa çıkarttığı Uzanlara ait Telsim, medya ve çimento şirketlerine yoğun ilgi geldi. Medya Grubu kapsamındaki 6 radyo, bir televizyon ve bir gazete için 16 şirket idari belgelerini Fon'a teslim etti. İdari belgelerini TMSF'ye teslim etmek şirketlerin teklif vereceği anlamına geliyor. İdari belgelerin teslimi için ay sonuna kadar süre var.
Medya'nın en değerli şirketi Star TV için 5 grup idari belgesini teslim etti. Bunların arasında Doğan Grubu'ndan Işıl Televizyon, Ciner Grubu'ndan Ciner Televizyon ve Radyo da var. Star TV taliplileri arasında Tüpraş'taki ilginç operasyonu ve İsrailli Ofer ile Galataport'a verdiği rekor teklifle öne çıkan Global Menkul'ün patronu Mehmet Kutman da var. Kutman'ın bu kez ortağı Kanadalı CanWest. Yasaların yabancılara TV sahipliği konusunda yüzde 25 sınırı getirdiği için konsorsiyumda Global'in büyük ortak olduğu tahmin ediliyor. Yasa değişirse CanWest'in payının artacağı belirtiliyor.
TMSF: Az şartname satıldı


Büyütmek için tıklayınız
Beklentilerinin altında şartname satıldığını açıklayan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Star TV ile ilgilendikleri bilinen ABD'li Murdoch'a ait Fox TV ve Lüksemburg'lu SBS gibi yabancı firmaların TV'de yabancılara getirilen yüzde 25 hisse sınırlaması yüzünden ilgilerini kaybettiklerini açıkladı.
TMSF'nin satışa çıkardığı, Kral TV için idari belgeleri son teslim günü 21 Eylül, Kral FM için 26 Eylül, Star Gazetesi için de 29 Eylül'de dolacak. Medya grubu şirketlerinin satışı 21 Eylül'de Süper FM ihalesiyle başlayacak ve 6 Ekim'de yapılacak Star Gazetesi ihalesiyle tamamlanacak. Medya Grubu'ndaki şirketler için toplam 270 milyon dolarlık muhammen bedel belirlenmişti.
Çimentoya da yoğun ilgi
TMSF'nin toplam 433 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı Uzanlara ait 9 çimento fabrikası için idari belgelerin son teslim tarihi 30 Eylül. Bu fabrikalardan Lalapaşa Çimento için 22, Standart (Eskişehir) için 27, Bartın için 17, Ladik için 16, Gaziantep için 16, Şanlıurfa için 17, Ergani için 12, Van için 13 ve Trabzon Çimento içinse 6 şartname alındı. Çimento fabrikalarının satış ihaleleri 10 Ekim'de Lalapaşa ile başlayacak ve 20 Ekim'de Trabzon ile sona erecek.
Telsim içinse 10 yerli ve yabancı kuruluş şartname aldı. Ön yeterlilik için idari belgeleri TMSF'ye teslim süresi 30 Eylül. TMSF Telsim'i 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarmıştı. İhale şartnamesi alan şirketler arasında Vodafone, Hutchison Whampoo, Telanor gibi dünya devleri var. İhale 13 Aralık'ta gerçekleşecek. Bu arada dün Hacı Ömer Sabancı Holding, Telsim'in satışı için iştirak şirketi Satelko İletişim ile ön yeterlilik başvurusu yaptı.
Medya'ya sürpriz talipliler var
Atlantik Basın Yayın: Torunlar Gıda'nın sahibi Mehmet Torun'a ait. Grup ağustos ayında TMSF'nin satışa çıkardığı Zincirlikuyu'daki Telsim arsasını 45,9 milyon YTL'ye almıştı.
Ciner Televizyon ve Radyo Yayıncılık: Turgay Ciner'e ait grupta Sabah gazetesi ve atv var.
CGS Televizyon ve Radyo Yayıncılığı: Kurucuları arasında Fatih Akkol, Ayşegül Bensel, Serdar Kırmaz, Michael Kiez ve A. Levent Celepçi'nin yer aldığı şirkette Kanadalı CanWest ile Global Menkul ortak. Kanada'da çok sayıda radyo, TV ve gazetenin sahibi şirketin yıllık cirosu 2 milyar dolar. CanWest geçen yıl İsrail'in en prestijli gazetelerinden Jerussalem Post'un yüzde 50'sini almıştı.
Etik Yayıncılık: Adını inşaat sektöründe duyuran Ekşioğlu'nun katılımıyla kurulan şirketin ortakları arasında işadamı Ali Tunga da var.
Işıl Televizyon Yayıncılığı: Doğan Grubu'na ait radyo televizyon şirketi.
2 Numara Radyo ve TV: Şirketin büyük ortağı Ömer Karacan.
Popüler TV ve Radyo: Şirket Doğan Grubu'na bağlı.
Merkez Radyo İşletmeleri: Ciner Grubu'na ait şirketlerden.
Pasifik TV ve Radyo: Kanadalı CanWest ve Global Menkul ortaklığı ile kuruldu.
3 Numara Radyo ve TV: Büyük ortağı Ömer Karacan.
Altın Kanal TV ve Radyo: Doğan Grubu şirketi.
Ciner Radyo İşletmeleri: Ciner Grubu şirketlerinden.
Galata TV ve Radyo/ Haliç TV ve Radyo: CanWest ve Global ortaklığı.
Ares Radyo ve TV /Karma Radyo ve TV: Uluslararası fon yönetim şirketi GEM ve Türk ortakları tarafından kuruldular.