Starbucks vergi kaçırmış!

Starbucks vergi kaçırmış!
Starbucks vergi kaçırmış!
Starbucks İngiltere'de 52 milyon poundluk vergi kaçırdı. 1998'den beri İngiltere'de faaliyet gösteren Starbucks sadece 8 milyon sterlin vergi ödedi
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

İngiltere Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmaya göre Starbucks İngiltere’de 52 milyon poundluk vergi kaçırdı. 1998 yılından beri İngiltere’de faaliyet gösteren Starbucks sadece 8 milyon sterlin vergi ödedi.
Reuters’in haberine göre Starbucks 12 yıl içerisinde 3 milyar sterlin ciro yaptı. Starbucks daha önce yaptığı açıklamalarda şirketin İngiltere operasyonlarının son derece kârlı olduğunu söylemiş hatta İngiltere Genel Müdürü Cliff Burrows’u Amerika’ya daha büyük operasyonlar için transfer etmişti.
Soruşturmanın detaylarına göre Starbucks McDonald’s ve KFC’den daha az vergi ödüyor. Starbucks’ın hesaplar ile oynayarak yaptığı bu hareketin bir benzerini Amazon.com’da İngiltere operasyonları için yaptı. Firma 2011 yılında İngiltere’de 3 milyar sterlin ciro yapmış bu faaliyetleri için hiç kurumlar vergisi ödememişti. Facebook’da adada modaya uyanlardan 2011 yılı için 275 milyon sterlin reklam geliri beyan eden Facebook bunun için sadece 238 bin sterlin ödedi.

En az 52 milyon sterlin kaçırdı Analistlere göre Starbucks hesaplarda yaptığı oynamalar ile en az 52 milyon sterlinlik vergi kaçırdı. Firmanın mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı Troy Alstead firmanın İngiltere operasyonlarını kârlı olarak yorumlarken firmanın telif paralarının nereye gittiği ise gelir kalemlerinde açıkça belirtilmemiş. İnglitere’de bulunan Starbucks’ların her bir satış için Amerika Starbucks’a 6 cent ödemeleri gerekiyor. Fakat bu paranın nereye gittiği tam olarak bilinmiyor.
İşçi Partisi milletvekili Michael Meacher Starbucks’ın bu yaptığının ciddi bir şekilde adaletsizlik olduğunu vurguladı. Meacher, “Vergi öder gibi yapıyorlar. İnsanları kandırıyorlar. Bu utanç veriçi bir durum” dedi. Starbucks konu ile ilgili yazılı bir açıklama da bulundu ve şirketin her zaman vergilerini eksiksiz ödediğini ve bundan sonra da böyle yapacağını söyledi. Starbucks ile ilgili verilecek olan karar için vergi soruşturmasının bitmesi bekleniyor.

Türkiye 1.2 milyon ceza kesmişti Hesap uzmanları tarafından 2010 yılının ekim ayında yapılan değerlendirmeye göre Starbucks Coffee’nin gümrüklü bölgede yaptığı satışlar hizmet olarak değerlendirilerek şirketten karşılığında vergi talep edilmışti. İncelemenin tamamlanmasının ardından Ankara ’da bir araya gelen Starbucks’ın sahibi Shaya Grup temsilcileri ve Maliye bakanlığı yetkilileri pazarlıklar sonucu 1.2 milyon lira vergi ödenmesinde mutabık kalmışlardı.

bigPara.com