Star'ı aldı, gözü konutta

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Star gazetesi, 5 milyon 150 bin dolara KKTC'li işadamı Ali Özmen Safa'ya ihale edildi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Star gazetesi, 5 milyon 150 bin dolara KKTC'li işadamı Ali Özmen Safa'ya ihale edildi. İngiltere'de yıllık 100 milyon sterlini aşan ciroya sahip konut yatırımları bulunan Property International adlı şirketin yönetim kurulu başkanı olan Ali Özmen, Star gazetesine, 19.5 milyon dolar olan muhammen bedelinin neredeyse dörtte bir fiyat teklif etti. İhale sonucu, Fon Kurulu onayından sonra kesinleşecek.
TMSF'nin binasında gerçekleşen ihaleye, İpek Yayıncılık Bilim Sanatsal Eğitim Hizmetleri ile Kıbrıslı işadamı Ali Özmen Safa katıldı. İhale, kapalı zarfla verilen tekliflerin İhale Komisyonu'nca açılmasıyla başladı. Kapalı zarflarla en yüksek teklif 5 milyon dolarla İpek Yayıncılık'tan geldi. Ali Özmen Safa'nın verdiği zarftan ise 4 milyon dolarlık teklif çıktı.
Açık artırma 5 milyon dolardan başladı ve fiyat, 50 bin dolarlık dilimlerle üç kez artırıldı. En son artırmayı 5 milyon 150 bin dolarla Safa yaptı ve İpek Yayıncılık artırıma katılmayınca komisyon, Star gazetesine en yüksek teklif olan 5 milyon 150 bin dolara Ali Özmen Safa'ya ihale etti.
Mortgage'ı bekliyor
İngiltere'deki konut yatırımlarının yanı sıra üç yıldır Kıbrıs'ta da başta gayrimenkul, turizm ve enerji alanlarında yatırımlar yapan Safa, "İngiltere'de konutta birçok konuda öncülük yaptık. İngiltere'deki tecrübemizi Kıbrıs'a getirdik. Türkiye'ye de gelecek" diye konuştu. İhale sonrası soruları yanıtlayan Safa, medyayla ilgisinin sorulması üzerine üç senedir 'Residence' isimli bir emlak dergisi yayımladığını ve dünya çapında dağıtıldığını belirtti.
Beş yıldır İngiltere'de konut yatırımı yaptığını, ardından Kıbrıs'ta yatırımlara başladığını anlatan Safa, "Kıbrıs bir ada; oradaki yatırımlar sınırlı olacaktı. Bunun dışına çıkmayı arzu ediyorum. Türkiye anavatanımdır, zaten sık sık geliyorum" dedi.
Türkiye'de başka yatırımları olacağını ve medyayla sınırlı kalmayacağını söyleyen Safa şöyle konuştu: "Türkiye'de iki, üç sene önce mortgage (ipotekli konut finansmanı) üzerine çalışma yapmıştım, hatta rapor vermiştim. Sistemin gelmesinin koşullarından biri olan yasanın değişmesi gerekiyordu. Borcu verenin güvencesi, koruması azdı. Şimdi yasalar değişiyor. Bizim ilgilenmemizin sebeplerinden biri o. "
Türkiye'de büyük çaplı konut projeleri üzerinde çalıştıklarını da aktaran Safa, şöyle devam etti: "Burada konut sektöründe epey ilerleme var. Ama inancım şudur ki; sadece maddi değil, global tecrübem de katkı sağlayacak."
Hedef Ortadoğu
Safa, özellikle Ortadoğu ülkelerine yönelik konut projeleri olacağını belirtirken ısrarlı sorulara rağmen ülke ismi vermedi.
Daha önce Ciner Grubu'ndan Bugün gazetesini alan Koza İpek Holding adına ihaleye katılan finans koordinatörü Hüseyin Erdem, "Elimizde bir gazete olduğu için ikinci gazete için daha fazla fiyat vermeyi benimsemedik" dedi. Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek, Star için belirlenen 19.5 milyon dolarlık muhammen bedelin çok yüksek olduğunu belirterek gazetenin elindeki makine parkı ile birlikte değerinin 5- 5.5 milyon dolar civarında olduğunu savunmuştu. Bu açıklamaya atıf yapan Hüseyin Erdem, "Biz bu fiyatın çok üzerine çıkmak istemedik. Ancak imtiyaz sahibi olduğumuz Bugün olmasaydı, Star'a daha yüksek fiyat vermeyi düşünüyorduk" diye konuştu.