Steril Başbakan

Silivri'deki Sanovel İlaç Fabrikası'nın açılışını yapan Başbakan Erdoğan, fabrikayı steril kıyafetlerle dolaştı. Erdoğan özel hastanelerin devletle yaptığı anlaşmalara uymadıklarını söyledi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel hastanelerden hizmet alımı konusunda Sağlık Bakanlığı ile özel sektör ve vakıf hastanelerinin özel anlaşma yaptığını, ancak yapılan mutabakatlara rağmen bu mutabakatların aşıldığını ve çiğnendiğini söyledi.
Erdoğan, "Sağlığın istismarı olamaz, olmamalıdır. Bu, müteahhidin yüzde 60 kırım yapmak suretiyle inşaattan demir ve çimento çalmasına benziyor" dedi. Silivri'nin Çanta Beldesi'nde Toksöz Holding'e bağlı Sanovel İlaç'ın 192 milyon YTL harcamayla yaptırdığı yeni fabrikasının açılışını yapan Erdoğan özel hastanelerin vatandaşlardan anlaşmanın dışında para istediğini ve bir etik sorunuyla karşılaştıklarını belirtip şöyle konuştu:
"Ne yazık ki hâlâ bunu aşamadık. Aşamadığımız konu şu. Bakanlık özel sektör ve vakıf hastaneleriyle özel anlaşma yapıyor. Bu anlaşmalarda devletin normal kendi hastanelerinde yaptığı ödemelerden, en azından o baz alınarak atılan adımlar dışında, yapılan mutabakata rağmen, bu mutabakatın çiğnendiği görülüyor. Bu tabii, fakir fukara, garip hastayı zorda bırakıyor. Bir kalp ameliyatı olacağını düşünün. Devletin ödeyeceği belli. Ama gittiği zaman özel hastaneye, bakıyorsunuz onun çok çok fevkinde rakamlar talep ediliyor."
'Açık ve net olun'
Hastanelerin devlete teklifini altından kalkabilecekleri fiyata göre yapması gerektiğini de kaydeden Erdoğan, "Mutabık kalmışsınız. Artık buna bazı şeyler giydirmenin anlamı yok. Çok açık ve net olun. Devlete teklifinizi ona göre yapın. Ona göre bu adımlar atılsın. Çünkü burada insan sağlığının istismarı olamaz. Bu, müteahhidin yüzde 60 kırım yaparak demir ve çimento çalmasına benziyor. Yani buna ilaveten sen bu parayı dediysen 'Ben burada senin ameliyatını gerçekleştiririm' denemez. Otel hizmeti gibi şeyler yapılabilir.
O ayrı. Bıçak parası adı altında almanın da anlamı yok" diye konuştu.
Sendikaları eleştirdi
Sağlıkta yapılan kanunlardan sonra halkın yanında olması gereken bazı sendikaların işçinin, memurun karşısına çıktığını ifade eden Erdoğan sendikaları da eleştirdi: "Bunlar, 'Bunun devlete maliyeti büyük' diyor. Sağlık konusunda ne kadar devleti düşünüyor? Hortumlamalar olduğu zaman siz neredeydiniz Allah aşkına?" Türkiye'nin ilaç sanayiinde patent sorunlarını da çözerse sektörün farklı bir noktaya geleceğini belirten Erdoğan, Hindistan yapıyorsa Türkiye'nin de yapabileceğini kaydetti.
Erdoğan, daha sonra 200 yat kapasiteli Tekirdağ Yat Limanı ve Tekirdağ Otogar'nın açılışını da yaptı. Erdoğan, "13 yıldır bitmeyen yat limanı için ödenek bularak tamamladık. KÖYDES projesiyle iki yılda yolu suyu olmayan köy kalmayacak. 36 bin köyün tümü suya ve yola kavuşacak" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, bu sırada eline verilen notu da "Bakınız bir müjde daha geldi. Bakanımız diyor ki, Tekirdağ limanı 31 kilometre demiryolu bağlantısıyla Avrupa demiryoluna bağlanıyor. Yatırımın bedeli de 100 trilyon" diye konuştu.
Yılda 500 milyar kutu ilaç üretebilecek
Toksöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Toksöz Avrupa'nın en iyisi olmayı hedeflediklerini belirterek, "Hedefimiz, Avrupa'nın en iyisi olmak" dedi. Türk insanının isterse Avrupalı'dan daha iyisini başarabileceğini vurgulayan Toksöz, şöyle devam etti:
"Bu tesisinin toplam yatırım maliyeti 192 milyon YTL'dir. Üretim kapasitesi tek vardiyada 200 milyar, üç vardiyada 500 milyar kutudur. Türkiye'nin toplam 1 trilyon 200 milyar kutu sarfiyatı olduğu düşünülürse ciddi bir kapasitenin ortaya çıktığı aşikardır. Amacımız, bugün Türk Cumhuriyetlerine gerçekleştirdiğimiz ihracatı artırmak, başta Avrupa ve Amerika'ya ihracat yapmaktır."
Toksöz, bu amaçla Almanya, Fransa ve Hollanda'da şirketler kurduklarını belirterek, gerekli ruhsatlar için başvuruların yapıldığını kaydetti. Verilen bilgiye göre, Sanovel İlaç, yerli ve yabancı 160 şirket arasında 9. sırada yer alıyor. 1980 yılında 14 kişi istihdam eden Sanovel İlaç Fabrikası'nın bin 500'ün üzerinde çalışanı bulunuyor.