Stoklar arttı, petrol fiyatı altı ay geri gitti

Uluslararası borsalarda petrol fiyatlarındaki gerileme devam ediyor. Petrolde devam eden düşüş, fiyatları yeni bir kritik sınıra getirdi. Uzakdoğu borsalarında petrolün varil fiyatı dün 60 doların altını test ederken, son altı ayın da en düşük seviyesine ulaşmış oldu.

İSTANBUL - Uluslararası borsalarda petrol fiyatlarındaki gerileme devam ediyor. Petrolde devam eden düşüş, fiyatları yeni bir kritik sınıra getirdi. Uzakdoğu borsalarında petrolün varil fiyatı dün 60 doların altını test ederken, son altı ayın da en düşük seviyesine ulaşmış oldu.
Petrol varil fiyatlarındaki yaşanan son düşüşte, büyük petrol tüketicileri konumundaki Almanya, ABD ve Japonya'da artan stoklar etkili oldu. İran ile Batı dünyası arasındaki nükleer programla ilgili sorunların giderileceğine yönelik beklentiler de fiyatların düşüşünü tetikledi.
Asya borsasında, ABD hafif petrolünün kasım teslim fiyatı bir ara, varili 59.94 dolardan işlem gördü. Kasım ayı teslimi Brent ham petrolün varili de 45 cent düşüşle 59.96 dolardan işlem görüyor. Temmuzda İsrail-Lübnan gerginliğinin etkisiyle 78.40 dolara kadar çıkan ve rekor kıran fiyatlardaki düşüş de, son 2.5 ayda yüzde 23'e ulaşmış oldu.
Rusya'nın limiti 37 dolar
Bu arada petrol üreticisi Rusya, en fazla 37 dolara kadar dayanabileceklerini, bunun altındaki fiyatı kaldıramayacağını açıkladı. Petrolde son iki ayda gerçekleşen düşüşün ana sebepleri şöyle: Global stoklardaki artış, Atlantik'teki kasırga sezonunun hafif geçmesi ve Nijerya ile ilgili arz kaygılarının azalması, Ortadoğu'daki tansiyonun düşmesi, ABD'de ekonomik yavaşlama sinyalleri ve OPEC'in düşen fiyatlar karşında üretimi azaltmaması. 60 doların kritik bir bölge olduğuna işaret eden analistler, OPEC'in arzı kısarak müdahale edebileceğini düşünüyor. Türkiye'de rafineri fiyatlarındaki indirimlere karşın benzin fiyatı halen yılbaşındaki seviyesine inmedi.