Stoklar ÖTV'yle bitti, yeni araçlar yüzde 5'lik döviz zammıyla geliyor

Stoklar ÖTV'yle bitti, yeni araçlar yüzde 5'lik döviz zammıyla geliyor
Stoklar ÖTV'yle bitti, yeni araçlar yüzde 5'lik döviz zammıyla geliyor

Showroom?lara gidenler istedikleri aracı sorunca, ?Kusura bakmayın nisan ayından sonra gelecek ama zamlı gelecek? cevabıyla karşılaşıyor. Bayiilerin elinde yüksek motor ve donanımlı araçlar kaldı.

Yıla 150 binden fazla stokla giren otomotiv sektörü ÖTV indirimiyle bir ayda 50 bine yakın stoku bitiriyor. ÖTV indiriminin en çok yaradığı küçük motorlu araçlar tükenmek üzere. Nisan ayı başında yeni araçlar 800-1500 TL zamlı gelecek
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Otomotivde aylardır beklenen ve dövizin artışından kaynaklanan zam, nisan ayından itibaren fiyatlara yüzde 3-5 oranında yansıyacak.
Otomotiv şirketlerinin stoğunda kalmayan küçük motorlu araçların yenileri, nisan ayında 800-1500 TL farkla gelecek.

Baz modeller bitti

1.6 litrenin altındaki motorlarda ÖTV’yi yüzde 37’den yüzde 18’e düşüren ve fiyatları 5 bin TL civarında indiren düzenlemeden sonra bayilerin elinde bulunan 1.6 litrenin altındaki araçlar neredeyse tükendi.
Ford Fiesta, Ford Focus, Hyundai Accent, Renault Megane, Renault Clio, Fiat Linea ve Fiat Grande Punto gibi Türkiye’nin en çok satan araçlarının baz modelleri bitti. Şimdi bayiilerde küçük motorlu araçların yüksek donanımlı modelleri ve 1.6 litre üzeri araçlar kaldı. Konuştuğumuz bayiiler, araçların tükendiğini ve yeni modellerin yüzde 3-5 oranında zamla geleceğini söyledi.

Fiyatlar ne oldu?
Fiat bayii Erkay Otomotiv Grande Punto ve Fiat 500 modelinden ellerinde kalmadığını ve fiyatların nisandan itibaren yeni araçlar geldiğinde yüzde 5 oranında artacağını söyledi. Yani 25 bin TL’lik Grande Punto’nun fiyatı 1250 TL artışla 26 bin 250 bin TL’ye çıkacak. Mazda 3’ün fiyatı da 1200 TL artıyor. Ford’un küçük otomobili Fiesta ve Focus’un baz modelleri de tükenmek üzere. Nisan ayından itibaren Ford Fiesta donanım ve motora göre 1000-1500 TL civarında artışla satılacak.
Hyundai Bayraktar’ta da araç kalmadı. Yeni otomobiller oran verilmese de Hyundai’de de zamlı gelecek. Renault’nun küçük motorlu ve dizel motorlu modelleri oran verilmese de zamla satılacak. 

Ön sözleşme yapın!

Bazı şirketlerin bayii yetkilileri şimdiden sözleşme yapılarak düşük fiyattan araç alınabileceğini söylerken bazıları araçların ancak nisan ayının ortasında Türkiye’ye gelebileceğini söylüyor.
Türkiye’nin otomotiv devlerinin yöneticileri, ÖTV indirimiyle tükenen araçların yerine yenileri gelince zammın kaçınılmaz olacağını söylemişti. Türkiye’de geçen yıl eylül ayında patlak veren kriz nedeniyle otomobil satışları durmuş ve otomotivciler stok biriktirmeye başlamıştı.
Yeni yıla 150 bin araçlık stokla giren otomotiv sektörü önceki hafta açıklanan ÖTV indiriminden sonra nefes aldı. Sektör temsilcileri bir ay içinde 50 binlik stokun biteceğini, toplam araç stokunun ise üç aylık ÖTV indirimi döneminde tükeneceğini söylüyor.

Kur yüzde 25 arttı

Otomotivciler yükselen kur nedeniyle zam yapması gerekirken stokları eritmek için geçen yılın son çeyreğinden bu yana kampanyaları sürdürüyordu.
Yetkililer aylardır, “Kampanyalarla dolu dönemde ihtiyacı olan için otomobil almanın zamanı” diyordu. Eylül ayında 1.80 TL olan avro, krizle birlikte hızla yükselmişti. Avro bugün 2.20 TL’nin üzerinde seydediyor. Araçları ve parçaları avro üzerinden ithal eden şirketler de buna daha çok dayanamayacaklarını söylüyordu.
Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, dövizdeki bu yükselişin sürdürülebilir olmadığını, avronun eylülden beri 1.90 TL’yi aştığını vurguladı. Sancaktaroğlu, “Satışları alınacak önlemlerle artırmak gerekiyor. Çünkü otomotiv satışları doğrudan istihdamı etkiliyor” dedi.

16 Haziran’da ne olacak?
15 Haziran’da ÖTV indirimi uygulaması bittikten sonra pazarın nasıl olacağı merak konusu. Sektör yetkilileri ÖTV indirimi bittikten sonra mutlaka farklı bir teşvik getirilmesi gerektiğini, yurtdışındaki hurda teşviğinin buna iyi bir örnek olabileceğini söylüyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ise, sürenin kesinlikle uzamayacağını, üç aylık dönemin stokların erimesi için yeterli olduğunu belirtiyor.
Tofaş İcra Kurulu Başkanı Ali Pandır 16 Haziran’dan itibaren satışların kriz olmayan yıllardaki ocak ayı satışlarına benzeyeceğini, durmasa da yarı yarıya azalacağını aktardı. Ali Pandır, bu ay pazarda 40-50 bin civarında satış yapılacağını, iki ay içinde de 100 bin aracın satılabileceğini belirtti. Pandır, zam konusunda şöyle konuştu: “Nisan ayında zam yapmayacak kimseyi görmüyorum. Geçen yılın nisan ayından beri fiyatlar maliyet artışının hep altında kaldı. Stokları bitenler ay başında zamma başlayacak. Bu kaçınılmaz bir şey.” Pandır, yeni fiyatlar için herkesin çalışmaya başladığını söyledi. 

Tofaş 850 işçiyi çağırdı

ÖTV indiriminden sonra satışlar artınca evde izin yapan Tofaş Fabrikası çalışanlarını  fabrikaya çağırdıklarını hatırlatan Pandır, “1000 işçinin yüzde 85’ini çağırdık ve üretime tekrar başladık. Kalan 150 kişi için uygun iş olmadığı için bekliyorlar” dedi.