'Stopajı sıfırlayın' diyen borsacılara sert yanıt

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tarım ürünlerindeki yüzde 1-2 oranındaki stopajın sıfırlanmasını isteyen borsacılara, "Bana vergileri sıfırlayın demeyin, en çok kaçak yüzde 1 KDV'li mallarda" yanıtını verdi.

ANKARA / ANTALYA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tarım ürünlerindeki yüzde 1-2 oranındaki stopajın sıfırlanmasını isteyen borsacılara, "Bana vergileri sıfırlayın demeyin, en çok kaçak yüzde 1 KDV'li mallarda" yanıtını verdi.
Ankara Ticaret Borsası'nın (ATB) meclis toplantısına katılan Unakıtan'dan, ATB Başkanı Faik Yavuz, tarım ürünleri üzerindeki stopajın kaldırılmasını, kuş gribi nedeniyle kesimhaneler tarafından kabul edilmeyen yumurta tavukları için de tavuk başına 500 bin lira ödenmesini istedi. Yavuz, tavuk için yapılan ödemenin 10 trilyon lira gibi küçük bir maliyet getirdiğini söyledi. Bu talepler Unakıtan'ı kızdırdı. Tarım ürünleri üzerindeki stopajın yüzde 4'ten yüzde 2'ye, su ve hayvancılık ürünlerinde de yüzde 1'e çekildiğini hatırlatan Unakıtan, "Borsanın gelişmesi için elimden geleni yaparım ama bana vergileri sıfırlayın demeyin, onu yapmam. En çok kaçak KDV'si yüzde 1 olan mallarda" dedi. Unakıtan, tarım sektörünün en çok kayıt dışı ve kaçak olan sektör olduğuna işaret ederek, bu sorunu çözmek için tüm tarım ürünlerinde prim sistemine geçmeyi düşündüklerini söyledi.
Özel muayeneye zam
Bu arada Maliye ve Sağlık bakanlıkları arasında 'sosyal güvenlik kurumlarının hastanelere olan borçlarının yanlış anlaşılması sorunu' çözülürken özel muayene, tetkik ve tedavi ücretlerine ortalama yüzde 10 zam yapıldı. İstanbul, Ankara, Erzurum, Adana, Malatya, Muğla, Isparta, Burdur ve Ordu gibi katsayısı yüksek illerde gündüz muayene 60 YTL, gece muayene 88 YTL, normal doğum 1080 YTL ve sezaryenle doğum da 1200 YTL olarak uygulanacak. Adıyaman, Batman ve Siirt gibi katsayısı düşük illerde ise gündüz muayene 42.5 YTL, gece muayene 62.9 YTL, normal doğum 850 YTL, sezaryenle doğum da 765 YTL olacak. (Radikal, aa)