Stres testinden en az yedi banka 'desteğe muhtaç' çıktı

Stres testinden en az yedi banka 'desteğe muhtaç' çıktı
Stres testinden en az yedi banka 'desteğe muhtaç' çıktı

Stres testine girenler arasında en büyük sermaye ihtiyacının Bank of America?dan çıkacağı öne sürülüyor. FOTOĞRAF: AFP

Wall Street gazetesinin haberine göre stres testi uygulanan ABD'nin en büyük 19 bankasından en az yedisinin sermaye ihtiyacı var. Sermaye artırımına gitmesi istenen bankalara kasım ayına kadar süre tanınacak

WASHINGTON - ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street’e göre Fed’in yaklaşık iki buçuk aydır sürdürdüğü ve krize yönelik değişik senaryoların mali yapıları nasıl etkileyeceğinin araştırıldığı stres testinin sonuçları Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 19 banka ve sigorta şirketinden en az yedisinin toplam 65 milyar dolarlık sermaye desteğine ihtiyacı olduğunu ortaya koydu. 

Kim sermaye isteyecek?
Habere göre buna karşın J.P Morgan, Goldman Sachs, MetLife, American Express, Bank of New York Mellon Corporation ve Capital One Financial Corporation’a ise sermayelerini güçlendirmeye ihtiyaçları olmadığı söylenecek.
ABD’de stres testine girenler arasında en büyük sermaye desteğine ihtiyacı olan banka ise Bank of America (BoA). Bu bankanın sermayesini 34 milyar dolar, Wells Fargo’nun 13 ile 15 milyar dolar, GMAC LLC’nin 11.5 milyar dolar, Citigroup’un 5 milyar dolar, Morgan Stanley’in ise 1.5 milyar dolar artırması istenecek. Regions Financial Corporation ve State Street Bank of Boston da sermaye artırımına gitmesi istenecek bankalar arasında bulunuyor. Haberde geri kalan altı bankayla ilgili stres testi sonuçlarının öğrenilemediği ancak bir kısmının da sermaye ihtiyacı içinde olduğunun tahmin edildiği belirtildi.
Ancak stres testi sonuçlarına göre bir bankadan sermayesini güçlendirmesinin istenmesi o bankanın durumunun kötü olduğu anlamına gelmiyor.

Temmuza kadar süre
Adının açıklanması istemeyen bir Fed yetkilisi, söz konusu teşhisin ekonomide bozulmanın devamı halinde o bankanın reel sektöre kredi veremeyeceğini gösterdiğini belirtiyor. Stres testi sonuçlarıyla ilgili sızan haberler piyasaların beklediğinden olumlu olduğu için dünya borsalarında yükselme  görülüyor. Bu arada ABD’de yönetimin bankalara yeni kaynak aktarımı yapmayacağını açıklaması, sermayenin güçlendirilmesi için ortakların ellerine ceplerine atmaları ya da bankaların bazı varlıklarını elden çıkarmaları gerektiğini gösteriyor. 

Bölgesel bankalar
Ancak bölgesel bankaların bu konuda bazı zorluklarla karşılaşmaları bekleniyor. Sermaye artırımına gitmeleri istenen bankalar bu konudaki planlarını temmuz ayı sonuna kadar Fed’e sunacaklar ve artırımı da kasım sonu kadar tamamlayacaklar.
Stres testinin sonuçları Amerikan Hazinesi’nden aldıkları desteği iade etmek isteyen bankalara da ışık tutacak. Sermayesi güçlü olarak açıklanacak bankalara desteği iade olanağı sağlanacak ve bunlar yönetici prim ve maaşlarındaki kısıtlamalardan da kurtulacak. (Radikal)