Su faturaları cep yakmayacak

Su faturaları cep yakmayacak
Su faturaları cep yakmayacak
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, belediyelerin vatandaşlara sattıkları “suya en az yüzde 10 kâr koymalarına” olanak veren düzenlemeyi, anayasa aykırı bularak iptal etti. Yüksek Hahkeme, “suya herhangi bir kâr konulmadan” satılması yönündeki talebi ise reddetti. Mahkemenin kararıyla vatandaşların su faturalarında ciddi düşüşler yaşanacak.
Tüketici Hakları Derneği avukatı Emre Baturay Altınok, belediyelerin, vatandaşlara sattıkları suya “yüzde 10’dan aşağı olmayacak nispette bir kâr oranı” koymalarına olanak sağlayan yasanın yürütmesinin durdurulmasını ve iptali için Ankara 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Avukat Altınok, dava dilekçesinde belediyelerin, “sudan kâr sağlamasına” imkân veren kanunun iptali için İdare Mahkemesi’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurmasını da talep etti. Ankara 1. İdare Mahkemesi de “anayasaya aykırlık” iddiasını ciddi bularak, 11 Kasım 2010 tarihinde Yüksek Mahkeme’ye başvurarak söz konusu yasada yer alan “yüzde 10’dan aşağı olmayacak nispetinde” ibaresi ile “bir kâr oranı esas alınır” ibaresinin iptalini istedi. Anayasa Mahkemesi de, İdare Mahkemesi’nin açtığı davayı 26 Ocak 2012’de yaptığı toplantıda karara bağladı. Mahkeme “yüzde 10’dan aşağı olmayacak nispetinde” ibaresinin anayasa’ya aykırı olduğuna karar vererek iptal etti.
Yüksek Mahkeme, aynı yasada yer alan “bir kâr oranı esas alınır” ibaresinin iptal istemini ise anayasaya aykırı olmadığına hükmetti.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Mahkeme

  ,

  Anayasa

  ,

  Avukat

  http://www.radikal.com.tr/107736910773692

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hatırlatma - Filiz Balcı Ulusoy

  Kısa bir hatırlatma:İzmir'in Dikili İlçesinin CHP'li Belediye Başkanı Osman Özgüven, ayda 10 tona kadar su kullanan tüketiciden de ücret almadığı için hakkında görevi kötüye kullanmaktan dava açılmıştı.Oysa sosyal belediyecilik hizmeti uygulanmaktaydı.

  FARK ETMEZ - Cemile Duru

  Belediyeler yine bir yolunu bulur nasılsa.Atık su bedeli var ya hani o misal.Kullanması ücretli,tahliyesi daha bir ücretli su vatandaşa yine çığlık attırır faturaları görünce.