'Su maymunu'nun kırtasiye ve bakkallarda satışına yasak geliyor

'Su maymunu'nun kırtasiye ve bakkallarda satışına yasak geliyor
'Su maymunu'nun kırtasiye ve bakkallarda satışına yasak geliyor

Bitkilerin yaşaması ve dekorasyon olarak kullanılması gereken renkli toplar ithal ediliyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, laboratuvar incelemeleri sonucu, suyla temas ettiğinde 400 kata kadar büyüyen 'su maymunu', 'bio-gel' gibi renkli jel topların yutulması halinde hayati tehlike yaratabileceği konusunda tüketiciyi uyardı

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Ramazan Ersoy, yapılan laboratuvar incelemesi ve araştırmalar sonucunda, ‘su maymunu’ olarak tabir edilen ve oyuncak gibi de satılan jel topların özellikle çocuk sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturduğunun tespit edildiğini söyledi.
Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satan satış yerlerinde ‘su maymunu’, ‘büyüyen su topları’, ‘bio-gel’ gibi isimlerle çocuklara yönelik satılan ve çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilen ürünlerin yutulması halinde ölüme yol açabileceği ve tüketicilerin sağlığı açısından tehlike yarattığı yönünde şikâyetlerin ulaştığını belirtti.

Suyla temasta 400 kat büyüyor 
Ersoy, bitkilerin yaşaması ve dekorasyon amacı için kullanılan ve suyla temasında 400 kata kadar büyüdüğü tespit edilen söz konusu ürünlerin, nefes borusuna kaçması veya yutulması halinde hayati tehlike yaratabileceği uyarısında bulundu. Bu nedenle bu ürünlerin oyuncak olarak satılmaması gerektiği sonucuna varıldığını ifade eden Ersoy, yapılan laboratuvar incelemesi ve araştırmalar sonucunda ‘su maymunu’ diye tabir edilen ürünün özellikle çocuk sağlığı ve güvenliği açısından büyük risk oluşturduğunun tespit edildiğini kaydetti.

‘Sadece çiçekçiler satabilecek’
Bakanlıkça, valiliklere konuyla ilgili bir genelge gönderildiğine işaret eden Ersoy, genelgede, ‘söz konusu ürünlerin (oyuncak olmadığı, dekorasyon amaçlı olduğu) bilgisinin ambalaj üzerine yazılmasının ve sadece çiçekçiler ve canlı bitki satışı yapan mağazalar tarafından satışının yapılabileceği; bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satışı yapılan yerlerde satışının engellenmesi ve söz konusu ürünü sattıkları tespit edilen firmaların ürünleri satıştan kaldırmalarının sağlanması’ yönünde talimat verildiğini belirtti.
Ramazan Ersoy, söz konusu bu ürünlerin bitkilerin yaşaması ve dekorasyon amaçlı üretildiğini, buna karşılık özellikle ilkokul çağındaki çocuklar tarafından oyuncak olarak satın alındığını hatırlattı. Ersoy, okulların açılacak olması da dikkate alınarak, bu ürünlerin çocuklara satılmaması ve anne-babaların da bu konuda gerekli özeni göstererek çocuklarını bu ürünlerden uzak tutmalarının, oluşabilecek üzücü vakaların önüne geçmek adına faydalı olacağını da sözlerine ekledi. 

Çocukları hastanelik etmişti
‘Su maymunu’ adı verilen jel toplar birçok çocuğu da hastanelik etmişti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı da okul çevresinde bulunan ve çocukların sağlığını tehdit eden su toplarının oyuncak olarak satılmaması konusunda uyarı yapmıştı.
Bitkilerin yaşaması ve dekorasyon olarak kullanılan renkli topları çocuklara satanlara da ceza kesilmesi talimatı verildi. Sanayi Bakanlığı ve TOBB’a uyarı yazısı geçen Sağlık Bakanlığı, il sağlık müdürlüklerini acil koduyla bilgilendirdi. Vatandaş tarafından ne olduğu bilinmeyen su topları yüzünden son günlerde hastanelere 20’nin üzerinde başvuru oldu. (aa)