'Şubatta Başbakan'la Karadeniz sahil yolundan Sarp'a gideceğiz'

Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak, 1987 yılında temelleri atılan Karadeniz sahil yolu projesini, ocak veya şubat ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Samsun'dan Sarp'a kadar giderek hizmete açacaklarını söyledi.

ADANA - Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak, 1987 yılında temelleri atılan Karadeniz sahil yolu projesini, ocak veya şubat ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Samsun'dan Sarp'a kadar giderek hizmete açacaklarını söyledi. Özak, Karadeniz Sahil Yolu'nun yapımına 1987'de başladığını, AKP hükümeti göreve gelene kadar yüzde 22'sinin tamamlandığını anımsatarak, çok gecikmiş sayılan bu projeyi hayata geçirmek için takım ruhu içinde çalışarak yüzde 95'lik bölümünü tamamladıklarını söyledi. Projenin kendileri için çok önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Özak, şunları söyledi:
"Projenin üzerinde titizlikle duruyoruz ve yoğun şekilde çalışma yaparak tamamlanması için büyük çaba harcıyoruz. Bu proje için yaklaşık 250 milyon YTL harcandı. Bu yıl sonunda 544 kilometrelik kısmın 8 kilometresi hariç, tamamlanacak. Çalışma hızla devam ediyor. Önümüzdeki yıl ocak veya şubat ayında Başbakanımızla Samsun'dan girip Sarp'tan çıkarak tamamlanması planlanan bu yolun açılışını yapacağız."
Üçüncü köprü 2007'de
Özak, İstanbul'a Üçüncü Boğaz Köprüsü'nü kazandırmak için çalışmalara başladıklarını, 2007 yılında projenin ihalesinin yapılacağını da söyledi. Yeni köprüyle ilgili güzergâh tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü anlatan Özak, kamulaştırma gereksinimi az olacak, çevreye zarar vermeyecek, diğer ulaşım modelleriyle entegrasyon sağlayabilecek ve trafiği rahatlatabilecek bir proje için doğru güzergâhın seçilmesine özen gösterdiklerini söyledi. Özak, yeni köprü için yabancı girişimcilerin yakından ilgilendiğini söyledi."