Şubelerin yarısı üç şehirde

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) açıkladığı verilere göre, Türkiye'de faaliyet gösteren toplam 48 bankadan yalnızca İş Bankası ile kamu bankaları Ziraat, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası 81 ilin tümünde faaliyet gösteriyor.

ANKARA - Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) açıkladığı verilere göre, Türkiye'de faaliyet gösteren toplam 48 bankadan yalnızca İş Bankası ile kamu bankaları Ziraat, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası 81 ilin tümünde faaliyet gösteriyor. Bankaların toplam şubelerinin yüzde 47'si ise İstanbul, Ankara ve İzmir'de toplanıyor.
Kişi başına düşen mevduat miktarı açısından kamu mevduatının büyüklüğü nedeniyle Ankara, kişi başına düşen kredi miktarı açısından İstanbul ilk sırada bulunuyor.
TBB, banka, şube, kredi ve mevduatın nüfusa ve illere göre dağılımını gösteren verileri açıkladı. Buna göre, geçen yıl sonu itibarıyla 48 banka, 6 bin 56 şube faaliyet gösteriyor. Bankaların 81 il, 830 ilçede şubesi bulunuyor.


Büyütmek için tıklayınız

Türkiye'de üçü kamu, 18'i özel, 13'ü yabancı sermayeli olmak üzere toplam 35 mevduat bankası faaliyet gösteriyor. Bankalar Birliği verilerine göre geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'de ortalama kişi başına 2.6 milyar lira mevduat, 1.2 milyar lira kredi düşüyor. Ortalamada her 11 bin 773 kişiye bir banka şubesi, şube başına da 30.9 trilyon mevduat ile 14.3 trilyon lira kredi miktarı karşılık geliyor.
Çankaya şubede lider
En fazla banka şubesinin bulunduğu ilçenin 29 bankaya ait 338 şube ile Ankara'nın Çankaya ilçesi olduğu belirlendi. İkinci sırada 264 şube ile İstanbul'da Kadıköy, üçüncü sırada da 204 şube ile İzmir'in Konak ilçesi geliyor.
Ziraat 830 ilçede
Türkiye'nin 425 ilçesinde yalnızca bir bankanın şubesi hizmet veriyor. Bankalardan yalnızca Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıflar Bankası ile İş Bankası 81 ilin tamamında faaliyet gösteriyor.
Ziraat Bankası 830 ilçede, İş Bankası 405 ilçede, Halkbankası 349 ilçede faaliyette bulunuyor. Akbank ise toplam 76 ilde faaliyet gösterirken, 272 şube sayısıyla Vakıflar Bankası'nın üzerine çıkarak dördüncü sırada yer alıyor.
Toplam 48 bankadan 19'u yalnızca bir ilçede faaliyet gösterirken, 50'den fazla ilde faaliyet gösteren banka sayısı 9'da kaldı.
İstanbul'da 46, Ankara'da 30, İzmir'de 27 banka faaliyet gösterirken, Gümüşhane ve Kilis'te yalnızca dört banka bulunuyor.
İstanbul'da bir banka ortalama 229 bin kişiye hizmet verirken, Ankara'da hizmet verilen kişi sayısının 140 bin, İzmir'de 131 bin olduğu belirlendi. Yalova'da bir bankanın ortalama hizmet verdiği kişi sayısı 18 bine, Tunceli ve Bayburt'ta ise 20 bine kadar düşüyor.
Hesaplamalara göre İstanbul'da her 5 bin 949 kişiye bir şube düşerken, bu sayı Ankara'da 7 bin 95'e, Muğla'da 7 bin 375'e çıkıyor. Şube başına en fazla kişi sayısının düştüğü il 53 bin 5 kişi ile Muş oldu. Muş'u 47 bin 433 ile Şanlıurfa, 39 bin 715 ile Ağrı takip etti.
Türkiye nüfusunun yüzde 26'sını oluşturan üç büyük ilde toplam mevduatın yüzde 67'sinin, toplam kredilerin de yüzde 63'ünü oluşturan yoğunlaşma dikkat çekiyor.
İstanbul'da bir banka ortalama 229 bin kişiye hizmet verirken, Ankara'da hizmet verilen kişi sayısının 140 bin, İzmir'de 131 bin olduğu belirlendi. Yalova'da bir bankanın ortalama hizmet verdiği kişi sayısı 18 bine, Tunceli ve Bayburt'ta ise 20 bine kadar düşüyor.
Kişi başına düşen mevduat miktarına bakıldığında ise ortalama 8.4 milyar lira ile Ankara birinci sırada yer alıyor. Ankara'yı 7.5 milyar lira ile İstanbul ve 3.1 milyar lira ile İzmir takip ediyor. Kişi başına düşen mevduatın en az olduğu il ise ortalama 145 milyon lira ile Hakkâri olarak belirlendi. Bu ili 153 milyon lira ile Ağrı, 177 milyon lira ile Siirt izliyor.
Krediler İstanbul'a aktı
Kişi başına kredi miktarına bakıldığında ise birinci sıraya 3.8 milyar lira ile İstanbul, ikinci sırada 3.5 milyar ile Koceli, üçüncü sırada da 3 miyar ile Giresun geliyor. En düşük kredi ortalaması ise 73 milyon lira ile Muş'ta.
İller arasında uçurum var
Türkiye Bankalar Birliği'nin saptamalarına göre İstanbul'da faaliyet gösteren bir banka, ortalama 1.7 katrilyon lira mevduata ulaşabilirken, Ankara'da bu rakam 1.2 katrilyon liraya, İzmir'de ise 400 trilyon lira düzeyine ulaşıyor. Buna karşın Hakkâri'de bir bankanın ulaşabildiği ortalama mevduat rakamı 7 trilyon liraya geriliyor.
Kredi kullanımı iller bazında incelendiğinde de mevduat dağılımına benzer çarpıklığın sürdüğü gözleniyor. İstanbul'da bir banka ortalama 866 trilyon lira kredi kullandırabilirken, Ankara'da bu rakamın 305 trilyon lira, Kocaeli'nde 212 trilyon lira kredi payına sahip olduğu görülüyor. Ancak Bayburt, Hakkâri, Bingöl ve Kilis illerinde ise bir bankanın ortalama kredi kullandırım miktarı 5 trilyon lira seviyesine kadar geriliyor.