Sudan'dan 5 milyar dolarlık davet

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye ve Sudan arasında hem ticaretin hem de yatırımların daha iyi noktaya geleceğini söyledi. Tüzmen, Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Muhammed Elemin Kabbaşi İsa ile görüştü.

ANKARA- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye ve Sudan arasında hem ticaretin hem de yatırımların daha iyi noktaya geleceğini söyledi. Tüzmen, Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Muhammed Elemin Kabbaşi İsa ile görüştü. İki ülke arasındaki ticaretin her gün arttığını kaydeden Tüzmen, "2005'te 153 milyon dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirildi. Bunun 145 milyon doları Türkiye'nin Sudan'a yaptığı ihracattır" dedi.
Tüzmen, Sudan'da 100'e yakın Türk firmasının 200 milyon dolar yatırımı bulunduğunu ve Türk müteahhitlik sektörünün de Sudan'da yaptığı müteahhitlik harcamaları tutarının 230 milyon dolar olduğunu söyledi. Tüzmen, toplantıda Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Muhammed Elemin Kabbasi İsa'nın konuşmalarını çevirirken, Konuk Bakan'ın Sudan'ın önümüzdeki dönemde beş yıllık ve 5 milyar dolarlık tarım kalkınma programı bulunduğunu ve bu programa Türk yatırımcılarını davet ettiğini söyledi. Beş yılda tamamlanması planlanan Sudan'ın tarım ve kalkınma programıyla yoksulluğun azaltılması, istihdamın artırılması hedefleniyor.