Süleyman Viyana'ya gitsin diye!

Süleyman Viyana'ya gitsin diye!
Süleyman Viyana'ya gitsin diye!
Gösterildiği ülke sayısı 77'yi aşan dizi filmlere destek için düzenleme yapıldı. Dizilerle birlikte bilişim ile sağlık turizmi de desteklenecek.

ANKARA - Türk dizi ve filmlerinin yanı sıra sağlık turizmi, eğitim ve bilişim sektörlerine ihracat için 125 milyon liralık desteğin kapısı açıldı. Bu sektörleri “hizmet sektörümüzün uluslararası tarafı hızla gelişen gürbüz çocukları” diye tanımlayan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, şirketlerin Türk filmlerine verdikleri reklamların giderlerini yüzde 50 oranında ve film başına 100 bin dolara kadar destekleyeceklerini bildirdi.
Çağlayan, ihraç edilen filmlerin sayılarını ve gösterildiği alanları arttırmak için pazara giriş desteği verdiklerini ve bugünden itibaren filmlerin DVD, dublaj, altyazı ve medya reklam giderlerini yüzde 50 oranında ve film başına 100 bin dolara kadar desteklemeye başlayacaklarını vurgulayarak, filmlerimizin yurtdışında düzenlenen film festivallerinde, fuarlarda veya herhangi bir ülke ve ortamda yapacakları tanıtımların halkla ilişkilerden katalog giderlerine kadar tüm organizasyon giderlerine yüzde 50 oranında ve yıllık 300 bin dolara kadar destek verileceğini de söyledi. Çağlayan, “Özel Ekonomik Bölgeler tasarımızın içerisinde film platosu kurulması çalışması var” dedi.
Çağlayan, bilişim sektörüne yönelik olarak da teknokentlerin yurtdışında açacakları merkezlerin kirasını ve iki personelin maaşının yüzde 80’ini ödeyeceklerini belirterek “Yıllık 600 bin dolara kadar destekliyoruz. Bilgisayar oyunlarının pazara giriş giderlerini yüzde 50 oranında ve oyun başına 100 bin dolara kadar destekliyoruz. Türkiye ’de üretilen ve satışı yapılan her bir aplikasyonun komisyon giderlerini yüzde 50 oranında ve toplamda 50 bin dolara kadar destekleyecek” dedi.
Bilişim şirketleri Google, Yahoo, Baidu ve Yandex gibi çok kullanılan arama motorlarında yapacakları tanıtımlara da yüzde 50 oranında ve yıllık 100 bin dolara kadar destek sağlanacağını belirten Çağlayan, bilişim sektöründeki sektörel ticaret ve alım heyetlerinin ulaşım, konaklama ve organizasyon giderlerinin yüzde 70 oranında ve 150 bin dolara kadar karşılanacağını açıkladı.

Hasta başına 1000 dolar

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye’nin şu anda yurtdışına 100 bin öğrenci gönderirken yurtdışından ancak 25 bin öğrenci alabildiğine dikkati çekerek, “Yüksek ve ortaöğretim kurumlarının yurtdışında açacakları ofislerin yıllık kira giderlerini yüzde 60 oranında ve 200 bin dolara kadar destekleyeceğiz” diye konuştu. Çağlayan, ilk kez ‘Hasta Yol Desteği’ adlı bir desteği uygulamaya koyacaklarını bildirerek, “Sağlık kuruluşlarımızın yurtdışından getirecekleri yabancı hastaların uçuş giderlerini yüzde 50 oranında ve hasta başına 1000 dolara kadar destekleyeceğiz” dedi. (RADİKAL)

bigPara.com