'Sümerbank'a Malki de ortaktı'

Sümerbank davasında yargılanan Kasım Garipoğlu, öldürülen tefeci Nesim Malki'nin bankanın gizli ortağı olduğunu söyledi. Garipoğlu, "Bunu tek Malki'nin yeğeni biliyordu. Yazılı belge de yoktu" dedi.

İSTANBUL - El konulan Sümerbank'ın usulsüz işlemlerle zarara uğratıldığı iddiasıyla yargılanan 52 sanık arasında yeralan, bankanın eski sahibi Hayyam Garipoğlu'nun babası Kasım Garipoğlu, öldürülen işadamı Nesim Malki'nin Sümerbank'ın gizli ortağı olduğunu söyledi. Duruşma son savunmaların hazırlanması için ertelendi.
Bir dönem hakimlik de yapan Kasım Garipoğlu, bankanın ihalesi aşamasında yaşananları anlattı. Garipoğlu, bankayı almalarının ardından yönetici olarak Şükrü Karahasanoğlu ile anlaştıklarını söyledi. Karahasanoğlu'nun Nesim Malki'nin Kıbrıs'taki bankasında da müşavir olarak görev yaptığını belirten Garipoğlu, Malki'nin Sümerbank'a ortak olmak istediğini anlattı. Malki'nin teklifinin kabul edilmesi yönünde oğlu Hayyam Garipoğlu'na telkinde bulunduğunu belirten Garipoğlu, şöyle konuştu:
"Malki ortak olmak için parayı sanki bir hırsız gibi kıyıda köşede verdi. Bu ortaklıktan yeğeni dışında kimsenin haberi yoktu. Hazine banka almasına izin vermiyordu. Bankaya ortaklığı konusunda yazılı hiçbir belge yoktu. Eğer Hazine'den izin alırsa kâğıt üzerinde de ortak olacaktı. Öldürülünce, yakınları parasını istedi."
'İtibarımızı kullandık'
Daha sonra Petrol Ofisi ihalesine girip kazandıklarını belirten Kasım Garipoğlu, ardından oğlu hakkında Nesim Malki'nin öldürülmesine ilişkin soruşturma açıldığını ve bankanın sıkıntıya düştüğünü ifade ederek "Bankaya para lazımdı ama para yoktu. Malımızı sattık bankaya yatırdık. Bize inanan firmalara kredi çıkardık. Bunları tekrar bankaya koyduk. Yani malımızı satamayınca itibarımızı kullandık" diye konuştu.
Kumaş tüccarı olmasına karşın adını tefecilikle duyuran Nesim Malki, 28 Kasım 1995'te Bursa'da öldürülmüştü. Malki Cinayeti'nde Alaattin Çakıcı'nın yurtdışına çıkışına yardım ettiği belirlenen Bursalı 'zeytin kralı' Erol Evcil azmettirici olarak müebbete çarptırılmış ve infaz yasası göz önüne alınarak üç yıl hapis yatmasına karar verilmişti.