Süne zararlısına karşı keklik

Buğdaya büyük zarar veren süne zararlısına karşı biyolojik mücadele kapsamında, Adana, Antep ve Maraş'ta tarlalara, kınalı keklik bırakılacağı açıklandı.
Haber: NEVİN DONAT / Arşivi

İSTANBUL - Buğdaya büyük zarar veren süne zararlısına karşı biyolojik mücadele kapsamında, Adana, Antep ve Maraş'ta tarlalara, kınalı keklik bırakılacağı açıklandı. Adana İl Tarım Müdürü Abdullah Keskin, süneyle mücadelede geçen yıl faydalı böceklerden yararlandıklarını, bu yıl mücadeleye keklikleri de kattıklarını belirtti. Keskin, daha önce milyon dolarları bulan harcamaya karşın başarıya ulaşamayan süne ile mücadelede iki yılda mesafe kat ettiklerini söyledi. 1000 kekliği Konya'dan 10 bin YTL'ye aldıklarını söyleyen Keskin, "Geçen yıl faydalı böceklerle yaptığımız mücadele ile buğdayda yüksek rekolte ve kalite sağladık. Yöre ekonomisine 16 milyon YTL kazandırdık Bu yıl rakam 20 milyon YTL olacak" dedi.
Tarlaların yüzde 75'inin süne tehdidinde olduğunu belirten Adana Faydalı Böcek Koordinatörü Mahmut İslamoğlu, geçen yıl 5 milyon yararlı böcek üretip 3 milyon dekara saldıklarını, bu yıl sayıyı 10 milyona çıkardıklarını ve kekliklerle birlikte iyi sonuç alacaklarını ifade etti.