Süper benzine 2006'da veda

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 1993 yılında yasaklanan kurşunlu benzinin, Türkiye'de de kullanılmaması için 2002'den beri Çevre ve Orman Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ortak çalışma yürütülüyor.

ADANA - Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 1993 yılında yasaklanan kurşunlu benzinin, Türkiye'de de kullanılmaması için 2002'den beri Çevre ve Orman Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ortak çalışma yürütülüyor.
Türkiye'de temiz ve sağlıklı bir çevre için süper benzin kullanımının yasaklanmasını savunan çevrecilerin de destek verdiği çalışmalarda, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ), Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) ve akaryakıt dağıtım firmaları da yer alıyor. Dağıtım firmalarının hazırlıksız ve TÜPRAŞ'ın altyapısının tamamlanamaması nedeniyle Türkiye'de bugüne kadar yasaklanamayan ve halk arasında 'süper benzin' olarak bilinen kurşunlu benzin, bakanlık yetkililerinin ortak çalışmaları sayesinde 2006 yılının sonunda yerini kurşunsuz benzine bırakacak.