Şüpheli firma 'ruhsat'tan kapandı!

Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, ette bakteri iddiaları arasında adı geçen Gebze'de kurulu Fasdat Gıda A.Ş ile ilgili olarak "Bu firmanın dağıtım ve depolama izin ve ruhsatı Sağlık Bakanlığından alınmış, ancak mevzuat değişti, artık Tarım İl Müdürlüğünden alması gerekiyor. Bu konu yüzünden kendileri hakkında kapatma kararı verdik" dedi.


KOCAELİ - Kaymakam Karabulut, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı müfettişlerinin ortaya çıkardıkları 12 ton hastalıklı hamburger eti skandalıyla ilgili olayın yeni olmadığını, bu incelemenin Haziran ayında yapıldığını söyledi.

Karabulut, şöyle konuştu: "Bu haberlerin neden yeni çıkarıldığını bilmiyorum. Bu konu ve ilgili firmalarla ilgili işlemler geçtiğimiz Haziran ayında başlatılmıştı. Bu konuyla ilgili olarak müfettişler Türkiye ’nin önde gelen et üretim ve dağıtım firmaları olan Namet, Maret ve Al-Et ile hayvansal et ürünlerinin depolanması ve tedarikçiliği faaliyeti yürüten Fasdat Gıda A.Ş. hakkında incelemeler yapıldı. Şu anda konu adliyeye intikal etmiş ve devam ediyor. Ancak şu anda herhangi bir gözaltına alınan ve tutuklanan yok. Gebze İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli iki kişi hakkında işlem yapıldı, ancak şu anda gözaltı yok. Gebze İlçe Tarım Müdürü İbrahim Gültekin ise normal bir şekilde İl Tarım Müdürlüğü şube müdürlüğüne atandı, bu gelişmeler sonrası görevden alındığı iddiaları doğru değil."

Kaymakam Karabulut, Gebze’nin Tavşanlı köyünde faaliyet gösteren Fasdat Gıda A.Ş ile ilgili bir hafta önce başka bir yasal işlemde daha bulunulduğunu da belirterek, "Bu firmanın dağıtım ve depolama izin ve ruhsatı Sağlık Bakanlığından alınmış, ancak mevzuat değişti, artık Tarım İl Müdürlüğünden alması gerekiyor. Bu konu yüzünden kendileri hakkında kapatma kararı verdik. Bir ay içinde Tarım İl Müdürlüğümüzden ruhsat ve izin aldıklarında bu karar uygulanmayacak, ancak almazlarsa kapatma kararını uygulayacağız" diye konuştu.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye