Sur 'konut'u da sevdi

Bugüne kadar iş dünyasına yönelik ürettiği alanlarla inşaat sektöründe büyüyen Sur Yapı, konut sektöründe de ağırlığını artırıyor. Gayrimenkul sektöründe yaşanan canlılığın da etkisiyle yeni konut inşaatına hız veren Sur Yapı Selvice Evler...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bugüne kadar iş dünyasına yönelik ürettiği alanlarla inşaat sektöründe büyüyen Sur Yapı, konut sektöründe de ağırlığını artırıyor. Gayrimenkul sektöründe yaşanan canlılığın da etkisiyle yeni konut inşaatına hız veren Sur Yapı Selvice Evler, Villa Sera, Greenium adı verilen projelerinin yanı sıra Ümraniye'de 600 konutluk yeni bir inşaatına başlıyor. Adı henüz konmayan bu projenin bir ay içinde tanıtımı yapılacak.
1992 yılında kurulan Sur Yapı'nın şimdiye kadar Bosch-Siemens Genel Müdürlüğü, Hayat Holding, Opet Genel Müdürlüğü, İsviçre Hayat, Finansbank Operasyon Merkezi, Molfiks gibi iş merkezi projelerini hayata geçirdiğini, Astra-Zeneca, Aviva ve Casper'ın da yönetim merkezleri projelerini halen yürüttüğünü söyleyen Sur Yapı Pazarlama ve Satış Direktörü Arzu Karagöz, "Yurtiçi ve dışında binlerce metrekarelik iş-yönetim merkezi, fabrika ve konut üretimi gerçekleştirildi. Konut projeleri genellikle küçük ölçekliydi. Ancak gayrımenkul piyasasında son iki yıl içinde ortaya çıkan hareketlilik Sur Yapı'ya da olumlu yansıdı" dedi.
Sur Yapı'nın yurtiçindeki projelerinin yanı sıra özellikle Kuzey Afrika'da da çalışmalarının olduğunu aktaran Karagöz, başta Cezayir olmak üzere çok sayıda Afrikalı firmaya da inşaat taahhüt hizmeti verildiğini ifade etti. Şu anda Ümraniye Tepeüstü mevkiinde 124 konutluk Selvice Evler projesinin devam ettiğini, yine Ümraniye'de de 600 konutluk yeni bir projeye başlanacağını vurgulayan Karagöz, "İki projeye de özellikle konumu nedeniyle çok yoğun talep alıyoruz" diye konuştu.
'İşler hızlanacak'
Sur Yapı'nın 2006 yılı ve sonrası için de çok sayıda projesi olduğuna dikkat çeken Arzu Karagöz, şunları söyledi:
"Özellikle ticaret merkezi ve konut sektöründe yatırımlara hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Sur Yapı olarak, bugüne kadar yapmış olduğumuz arazi geliştirme ve inşaat taahhüt işlerinin içeriğini de genişletmeyi planlıyoruz. Avrupa Birliği'yle gelişen ilişkiler doğrultusunda Türkiye yüksek oranda yabancı yatırımcıyı ülkeye çekecektir. İstanbul'un sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da önemli bir ticaret merkezi olduğunu düşündüğümüzde, ülkemize gelecek olan yabancı yatırımcıya gerekli altyapının sağlanması ve muhtelif yerlerde global şartlara uygun, high-tech (yüksek teknoloji) dizayn edilmiş ticaret merkezleri inşa edilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda 2006 yılı içerisinde yapımına başlanacak olan ve günlük insan sirkülasyonunun fazla olduğu Istanbul'un muhtelif yerlerinde iş ve ticaret merkezi projelerimiz bulunuyor."
AB'ye üyelik müzakereleri sürecine giren Türkiye'de inşaat sektöründe yaşanacak gelişmeler hakkında ise Arzu Karagöz şu açıklamayı yaptı:
"Türkiye'de son zamanlarda hızlı gelişmeler kaydeden inşaat-gayrimenkul sektörünün AB müktesebatına uyum açısından en hızlı sektörlerden biri olacağı açık. Son iki yıl içerisinde, inşaat-yapı sektöründe birçok firmanın ciddi yatırımları söz konusu. Yaptığımız analizlerde şu sonuçlara vardık ki; hızlı büyümeden inşaat-gayrimenkul sektörü de etkilenecektir. Pozitif olma olasılığı yüksek olan bu etkilenme, sadece hızlı büyüyen şirketleri değil bunun yanında daha yavaş ve sindirerek büyüyen şirketleri de ciddi anlamda olumlu etkileyecektir."
Karagöz, Sur Yapı olarak, yeni dönemden en avantajlı biçimde çıkmak için projelerini uzun vadeye yaydıklarını, piyasanın bir doyum noktası olduğunu unutmadan pazardaki boşluğu ilk dolduran marka olma misyonunu sürdüreceklerini açıkladı.