'Süreç iyi yönetilemedi'

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin başarılı bir portre çizdiğini belirterek, "Merkez Bankası başkanlarının görevlerinde devamlılık ve istikrar esastır.

İSTANBUL - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin başarılı bir portre çizdiğini belirterek, "Merkez Bankası başkanlarının görevlerinde devamlılık ve istikrar esastır. Görevleri fiyat istikrarını sağlamaktır. Sayın Süreyya Serdengeçti bu konuda başarılı olmuştur. Dolayısıyla başarılı bir Merkez Bankası Başkanı'nın neden görevine devam ettirilmediğini anlamış değiliz" diye konuştu.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın İstanbul'daki son ziyaretini dün TÜSİAD'a yaptı. Rektör Aşkın, eşi Oya Aşkın'la birlikte geldiği TÜSİAD'ın merkez binasında başkan Ömer Sabancı ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç'la görüştü.
'Haklılığımız ortaya çıktı'
Görüşme sonrasında bir açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, "Ziyareti için sayın rektöre ve eşlerine teşekkür ediyoruz. Konuya parmak basmamızın ne kadar yerinde ve doğru olduğunu, zaman tüm Türkiye'ye gösterdi. Sayın rektöre bundan sonraki akademik hayatında başarılar diliyoruz" dedi. Merkez Bankası'nda yaşanan atama kriziyle ilgili de açıklamalarda bulunan Sabancı şunları söyledi: "Merkez Bankası başkanlarının görevlerinde devamlılık ve istikrar esastır. Merkez Bankası Başkanı'nın görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Sayın Süreyya Serdengeçti bu konuda başarılı olmuştur. Dolayısıyla başarılı bir Merkez Bankası Başkanı'nın neden görevine devam ettirilmediğini anlamış değiliz."
'Yeterli zaman vardı'
Merkez Bankası Başkanı'nın görevini hiçbir boşluk bırakmadan asaleten devredebilmesi gerektiğini belirten Sabancı, "Bu konuda bir hazırlık yapılması gerekiyorsa onu yapacak kadar zaman vardı. Hükümet atama sürecini daha sağlıklı yönetebilirdi" açıklamasını yaptı. Yeni başkandan Süreyya Serdengeçti'nin politikalarını devam ettirerek fiyat istikrarını sağlıklı kılmasını isteyen TÜSİAD Başkanı Sabancı, konunun diğer boyutlarıyla ilgilenmediklerini ve yeni başkana başarılar dilediklerini açıkladı. Mustafa Koç da Ömer Sabancı'yla aynı fikirde olduğunu belirtti.
Aşkın'dan teşekkür
Görüşme sonrasında açıklama yapan Yücel Aşkın ise, "Benimle ilgili konularla ilgilendikleri için kendilerine teşekkür ettim. Böylece İstanbul'daki ziyaretlerimi tamamlamış oldum. Demokrasi kültürünün yerleşmesi için sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini bildirmesi çok önemli. DİSK ve TÜSİAD gibi farklı düşüncelere sahip iki kuruluşun bazı konularda ortak görüşlere sahip olduğu görülüyor. Bu gelişmeler devam ederse toplum kazançlı çıkar. Demokrasi kültürünün yerleşmesi için sivil toplum kuruluşlarının görüş bildirmesi çok önemli" diyerek sözlerini tamamladı.
Bilindiği gibi Mustafa Koç, 20 Aralık 2005'te Ankara'da gerçekleştirilen YİK Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, "Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'a reva görülen muameleyi ve uzun gözaltı süresini tasvip etmenin mümkün olmadığını" söylemişti.