Süreyya Ciliv: 3G ile internet ucuzlayacak

Süreyya Ciliv: 3G ile internet ucuzlayacak
Süreyya Ciliv: 3G ile internet ucuzlayacak

Ciliv, ?4. nesli de yakından takip ediyoruz. Yakında testlere de başlayacağız? dedi.

Turkcell Genel Müdürü, 3G'nin, internete çok daha hızlı erişim imkânı getireceği gibi, birim fiyatlarını da ciddi oranda düşüreceğini söyledi

KONYA - Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, ağustos ayından itibaren geçecekleri 3. nesil (3G) mobil iletişim sistemlerinin, internete çok daha hızlı erişim imkânı getireceği gibi, birim fiyatlarını da ciddi oranda düşüreceğini söyledi.
Ciliv, 3G hizmetine ağustos başından itibaren vermeye başlayacaklarını anımsattı.
Cep telefonu teknolojisinde Türkiye’de halen 2. nesil mobil iletişim sisteminin kullanıldığını, yeni geçilecek 3G’nin 2. nesile göre önemli bir değişim sağlayacağını belirten Ciliv, aynı zamanda 3G teknolojisinin, dünyada bundan sonra çıkacak yeni nesil teknolojilere daha kolay geçmeye olanak tanıdığını vurguladı. “Bundan sonra müşterilerimiz bir sonraki nesil mobil iletişim sistemlerini, 3G’yi bekledikleri gibi beklemek zorunda kalmayacaklar” diyen Ciliv, şunları kaydetti: “Yeni aldığımız lisans anlaşmasıyla, bundan sonra çıkacak yeni teknolojileri devamlı şekilde geliştirmemiz mümkün. 3G sisteminin hızı gittikçe artıyor. Geçen sene saniyede 7.2 megabitten bahsediyorduk, şimdi artık, saniyede 21 megabit hızdan bahsediyoruz. 4. nesli de yakından takip ediyoruz. Yakında testlere de başlayacağız.”

İnternet çok kolaylaşacak

Ciliv, 3G’de cep telefonu kullanıcılarının en çok fayda göreceği uygulamanın mobil ortamda hızlı internete ulaşmak olacağını, artık “bilgisayar” denilebilecek noktaya gelen cep telefonlarıyla sanki evde ADSL ile bağlanırmışçasına, her yerden her zaman internete ulaşabileceklerini vurguladı. (aa)