Suriye Hatay'ı yine 'yanlışlıkla' haritasına aldı

Mısır doğalgazı Türkiye kanalıyla Avrupa'ya nakledilecek. Mısır Petrol Bakanı Sami Fehmi'nin davetlisi olarak önceki gün Kahire'ye gelen Enerji Bakanı Hilmi Güler

KAHİRE - Mısır doğalgazı Türkiye kanalıyla Avrupa'ya nakledilecek. Mısır Petrol Bakanı Sami Fehmi'nin davetlisi olarak önceki gün Kahire'ye gelen Enerji Bakanı Hilmi Güler, temaslarının ilk gününde, Mısır Petrol Bakanı Sami Fehmi, Ürdün Enerji Bakanı Azmi Huveysat ve Suriye Petrol Bakanı İbrahim Haddad ile Mısır Petrol bakanlığında, dörtlü bakanlar toplantısına katıldı.
Bakanlar, Mısır doğal gazını Türkiye ve Türkiye kanalıyla Avrupa'ya nakledilmesi konusunu ele aldı. Ancak, toplantı sırasında Suriye heyeti tarafından hazırlanan ve Türkiye'yi Suriye sınırlarında gösteren harita sıkıntı yarattı. Güler'in uyarısı üzerine Suriyeli Bakan Haddad, bunun bir yanlışlık olduğunu belirterek, derhal düzeltileceğini söyledi. Böylece, toplantı kaldığı yerden devam etti. Türkiye'nin, enerji koridoru oluşturması konusunda büyük gayret sarf ettiğini belirten Güler, "Türkiye'yi doğru yere oturtmaya çalışıyoruz. Doğu-Batı ekseninde enerji koridoru olma noktasında önemli adımlar atmıştık. Şimdi de Kuzey-Güney doğrultusunda çalışıyoruz" dedi. Güler, Kahire'den uzanan hattın Kilis'ten Türkiye'ye giriş yapacağını, ayrıca Mısır doğalgaz hattının basıncını, diğer teknik ve takvim konusunu ele aldıklarını kaydetti. Gaz hattı çalışmalarında neler yapılabileceğini görüştüklerini kaydeden Güler, özellikle henüz başlamayan 240 kilometre hat için güçlü konsorsiyum oluşmasını kararlaştırdıklarını ve süratle bunun gerçekleşmesini sağlayacaklarını söyledi. Güler, dün Mısır'dan alınacak ilk gazın alternatifini görüştüklerini, gazı ilk olarak Mart 2007'de, ikinci olarak Temmuz 2007'de alacaklarını ifade etti. Güler, Mısır doğalgazının, Türkiye'nin kaynaklarını çeşitlendirirken Avrupa'nın ihtiyacı için de ülkenin enerji koridoru görevini görerek, önemli bir konuma oturacağını söyledi. Güler, "Avrupa, Türkiye'den gelecek gazı bekliyor. Yunanistan ile anlaşma imzaladık. Gazın bir kolunu Yunanistan'dan İtalya'ya, diğerini Avusturya ve Macaristan'a götürmeye çalışıyoruz" dedi.
Suriyeli Bakan Haddad: Düzeltiyoruz
Bu arada, Bakan Hilmi Güler, görüşmelerde katılımcılara dağıtılan bir broşürde Hatay'ı Suriye sınırlarında gösteren haritanın kullanıldığını doğruladı. Durumu Suriyeli Bakan Haddad'a sorduğunu belirten Güler, "Haddad da bana, kendisinin de durumu yeni fark ettiğini söyledi ve haritayı düzelteceklerini kaydetti. Broşürler yenilenecek" diye konuştu.