Suriye ile Türkiye arasında vize kalktı, Hatay'da ekonomi canlandı

Suriye ile Türkiye arasında vize kalktı, Hatay'da ekonomi canlandı
Suriye ile Türkiye arasında vize kalktı, Hatay'da ekonomi canlandı

Suriye?den gelenlerin Hatay?da rahatlıkla alışveriş yapabilmesi için mağazaların önlerine Arapça tabelalar da konuldu.

Türkiye ile Suriye arasında vize uygulamasının kaldırılması, Hatay'ı hareketlendirdi. Canlanmadan en fazla nasibini turizm ve tekstil sektörü alırken, ihracatın da artması bekleniyor

HATAY - Türkiye ile Suriye arasında kısa süre önce yapılan protokolle vize uygulamasının kaldırılmasının, iki ülke arasındaki ekonomiden, turizme kadar tüm verileri kısa sürede önemli ölçüde değiştirdiği bildirildi. Vizesiz geçiş sayesinde, Suriye’nin sınır komşusu Hatay’da lokantacıdan, konfeksiyoncuya, otel işletmecisinden ayakkabıcıya ve taksiciye kadar çok sayıda esnaf piyasadaki canlılıktan nasibini almaya başladı. Kısa süre öncesine kadar sadece Ramazan ya da Kurban bayramlarında akrabalarını ziyaret edebilen iki ülkenin vatandaşları, vizesiz geçiş uygulaması sayesinde yıllarca çektikleri özlemi belli tarihler arasına sıkıştırmaktan da kurtuldu.         

TIR filosu büyüyor
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Suriye ile Türkiye’nin ticaretinin giderek canlandığını söyledi. Vizesiz geçiş uygulamasıyla bu yılın sonunda ihracat rakamlarında büyük patlama yaşanmasını beklediklerini ifade eden Kuseyri, şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz yıl Hatay’ın Suriye ile ihracatı 1 milyar 113 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk yedi aylık döneminde ise ihracat rakamımız 733 milyon dolar oldu. Bu rakamın yıl sonunda geçen yıla oranla iki katı artmasını bekliyoruz. Çünkü şuanda Cilvegözü ve Yayladığı Gümrük Kapıları’nda uygulamanın olumlu sinyallerini almaya başladık. Eskiden kapılarda uzun kuyruklar oluşturarak günlerce bekleyen TIR’larımız uygulama sayesinde evrak yükünün azalmasıyla sorun yaşamadan Suriye’ye giriş çıkış yapmaya başladı. İstanbul’dan sonra en büyük TIR filosuna sahip kentimizde, geçen yıl ekim ayında 9 bin 418 TIR geçiş yaparken, bu yılın aynı ayında sayı 14 bin 513’e yükseldi.” Sınır kapılarında yolcu girişlerinin de vizesiz geçiş sayesinde yoğunluk kazandığının altını çizen Kuseyri, geçen yıl ekim ayında 89 bin 60 kişinin giriş yaptığı kapılardan bu yılın aynı döneminde yüzde 57’lik artışla 140 bin 194 kişinin geçiş yaptığını söyledi.
Suriye’nin Halep, Laskiye kentlerine taşımacılık yapan kentteki taksicilerin de uygulamadan nasibini aldığını, işlerinin açıldığını belirten Kuseyri, ticari taksi giriş çıkışlarının yüzde 78 oranında arttığını kaydetti. Kuseyri, kentteki otelcilerin de Suriyeliler sayesinde yüzde 100 doluluk oranlarına ulaştığını ve yüzlerinin güldüğünü belirtti. Her sektöre canlılık kazandıran uygulama sayesinde, Suriye’den geleceklerin kentte rahatlıkla alışveriş yapabilmesi ve sıkıntı yaşanmaması için firmaların Arapça tabelalara da ağırlık verdiğini vurgulayan Kuseyri, bunun tabelacıların da işlerinin açılmasına katkı sağladığını kaydetti.

Yatırımlar hızlanacak
Gelişmekte olan bir ülke olan Suriye’de pazar şartlarının iyi olduğunu vurgulayan Kuseyri, “Vizenin kalkması iki ülkede yatırımların hızlanması adına tarihi bir fırsat. Son günlerde Suriye’de fabrika kurmak için yer arayan iş adamlarımızın yanı sıra Suriye’den gelenler de kentimizde defne sabunu başta olmak üzere, zeytin ve zeytinyağı işleme tesisleriyle ilgili çalışma yaptığı bilgisini alıyoruz” diye konuştu. Tarihi Uzun Çarşı esnafı da, vizesiz geçiş sayesinde sadece bayramlarda alış veriş yapan Suriyeliler yerine her gün bayram ettiklerini, işlerinin iki katı arttığını belirtti. Bu arada  Suriyeli çiftlerin balayı için Hatay’ı tercih ettiği ifade ediliyor. (aa)