Suriye neresi?

Suriye neresi?
Suriye neresi?
Türkiye'nin kredi notunun yükseltileceğine ilişkin veriler ve 34 ayın en düşük cari açık verisi, borsayı banka hisseleri liderliğinde 17 ayın zirvesine taşıdı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

Suriye uçağının Türkiye ’ye indirilmesi, Rusya’nın açıklamalarıyla artan savaş endişesi... Dış politikada gerilimi arttıran bu gelişmeler, siyasetin tansiyonunu yükseltirken piyasalara ise olumsuz bir etkisi olmadı. Aksine Türkiye’nin kredi notunun arttılacağına ilişkin beklentilerin son günlerde güçlenmesi ve cari açık rakamının beklentilerin çok altında gelmesi, başta İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ( İMKB ) olmak üzere Türkiye piyasalarının yurtdışından pozitif yönde ayrışmasına neden oldu.
Son üç gündür neredeyse tüm dünya borsaları düşerken yükselişini sürdüren ve yılbaşından bu yana yüzde 35 ile dünyanın en fazla yükselen borsası olan İMKB dün de banka hisselerinde devam eden alımlarla yüzde 1,64 yükselerek 69.577 puanla 17 ayın zirvesine çıktı. Bankacılık endeksi ise yüzde 2,96 yükseldi. Türkiye’nin dünyayı geride bırakmasının nedenleri ne? Birincisi Fitch’in son iki gündür devam eden açıklamalarının not arttırım beklentisini güçlendirmesi. Ve ağustosta 34 ayın en düşük cari açık rakamının verilmesi Suriye ile ilgili gelişmelerin göz ardı edilmesini sağladı. Sanayi üretiminin Kasım 2009’dan bu yana ilk kez gerilemesinin ardından cari açığın da gerilemesi, Merkez Bankası’nın büyümeye ilişkin endişelerle faiz koridorunun üst bandında indirime gitmesi beklentilerini arttırdı.
KREDİ NOTU

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altındaki notuna dair değerlendirmesini önümüzdeki ay yapacak. Fitch, geçen yıl kasım ayında Türkiye’nin görünümümü pozitiften durağana çevirmişti. Piyasalar Fitch’ten önce görünüm değişikliği, en geç 2013’ün ilk çeyreğinde de not arttırımı bekliyor. Cari açığın sürdürülebilir seviyeye yaklaşmasının, kredi notuna ilişkin beklentileri destekleğinin altını çizen analistler, Standart & Poor’s’den (S&P) bir kademe not artışı gelebileceği görüşünde. Standard&Poor’s’un dün kredi notunu iki kademe birden indirerek yatırım yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak üstüne çektiği İspanya’nın yardım isteyip istemeyeceğinin takip edildiği bir ortamda kredi notunun halen Türkiye’nin üzerinde olması, Türkiye’ye yönelik not artırım beklentisini daha güçlendiriyor.
MERKEZ NE YAPAR?

Art arda açıklanan makro verilerin ekonomide büyümeye ilişkin beklentileri zayıflatması nedeniyle Merkez Bankası’nın enflasyonu öncelik olmaktan çıkarıp, büyümeye odaklanması bekleniyor. Geçen ay faiz koridorunun üst bandını 1.5 puan düşüren Merkez Bankası’nın, kredi hacminde son dönemde yaşanan gerilemeyle birlikte açıklanan ekonomik verileri de dikkate alarak bu ay da faiz koridorunun üst bandını beklentilerin üzerinde düşürmesi bekleniyor. Brezilya ve Güney Kore ile birlikte gelişmekte olan ülke merkez bankalarının faiz indirdiğine dikkat çeken analistler, Merkez Bankası’nın da fonlama maliyetini düşürmeye devam edeceği görüşünde.
DURGUNLUK KAPIDA
Sanayi üretiminin ağustosta Kasım 2009’dan bu yana ilk kez daralmasının ardından, cari açık ise ekonomideki yavaşlama ve dış ticaretteki dengelenme sürecine paralel olarak ağustosta 1 milyar 181 milyon dolarla 34 ayın en düşük seviyesine indi. 8 aylık açık, geçen yılın aynı dönemine göre 18.1 milyar dolar azalarak 36 milyar dolara inerken, yıllık açık ise Mart 2011’den bu yana ilk kez 60 milyar doların altına düştü. Cari açıktaki düşüş, ‘Cari açığın sürdürülebilirliği kredi notunun yükseltilmesine neden olabilir’ değerlendirmesi not arttırımı beklentisini güçlendirdi.

bigPara.com