Suriye'den kaçtılar Kazakistan'da rehin kaldılar

Suriye'den kaçtılar Kazakistan'da rehin kaldılar
Suriye'den kaçtılar Kazakistan'da rehin kaldılar
Suriye krizi yüzünden Kazakistan yollarına düşen TIR'ların başı dertte. Aracı firma belgelerini alıp kaçtığı için 60 TIR ülkede rehin kaldı.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Suriye ’deki kriz nedeniyle direksiyonu yeni güzergâhlara kıran TIR’lar, tuzağa düştü. Büyük bir kısmı Hataylı firmalara ait olan 60 TIR, “Bu kriz ortamında Kazakistan alternatif olur” diyerek kendilerine işbirliği teklif eden Zafer Kargo’nun rüşvetle iş yapmasından dolayı Kazakistan’da kaçakçı durumuna düştü. Kazakistan’da nakliye işi üstlenen Zafer Kargo’nun gümrükte rüşvetle iş yaptığı tespit edilince 60 TIR, rehin alındı. 60 TIR, 4 aydır Türkiye ’ye dönemiyor. Türk TIR’larının Kazakistan’da kaçakçılık iddiası ile rehin alınması süreci, Zafer Kargo’nun bu ülkede bir nakliye işi üstlenmesi ile başladı. Firma, bu kapsamda Türkiye’den taşeron nakliyecilerle anlaştı. İddialara göre Zafer Kargo, araçların Kazakistan’da kontrolsüz girmesi için rüşvetle iş yaptırıyordu. Bu durumu tespit eden Kazak yetkilileri bir operasyon başlattı. 

Tutuklama çıkabilir
Dört ay önce Kazakistan’a giriş yapan Türk TIR’ları gümrüğe girmeden Zafer Kargo yetkilileri tarafından karşılandı. Malları boşalttıran şirket yetkilileri TIR’lara ve şoförlere ait belgeleri de alarak sırra kadem bastı. Gümrüğe giremeyen TIR’lar karneleri ellerinde olmadığı için kaçak duruma düştü. Taşeron Çillioğlu firması yetkilisi Kemal Hancı, “Bizi alıcı olduğunu söyleyen kişiler karşıladı. Evraklarımızı aldı. Üç gün sonra ‘Gümrük işlemleri devam ediyor’ diyerek bir antrepoya götürdüler. Araçları boşalttılar. Gittiğimiz yer kendi depolarıymış. TIR karnelerimizde ellerinde olduğu için, gümrüğe girmeden kaçak duruma düştük. Savcılığa sevk edildik. Hakkımızda tutuklama kararı çıkmak üzere” dedi. Kazakistan’da iki aracı kalan Öz Hatay firmasının yetkilisi Bahadır Hatay da “Suriye’ye alternatif ararken başımıza gelmeyen kalmadı. Çözüm için Türkiye’de Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlığı’na başvuruda bulunduk” diye konuştu.

bigPara.com