Suriyeli işadamının Hatay gafı

Türkiye-Suriye İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda Suriyeli bir yetkilinin sunumunda, Hatay'ı Suriye sınırları içinde gösteren haritaların yer alması krize neden oldu.

İSTANBUL - Türkiye-Suriye İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda Suriyeli bir yetkilinin sunumunda, Hatay'ı Suriye sınırları içinde gösteren haritaların yer alması krize neden oldu. İş Konseyi'nin The Marmara Oteli'nde gerçekleştirilen toplantısında Suriye Yatırım Ajansı Başkanı Mustafa El Kifri'nin Suriye ekonomisine ilişkin bir sunum yaparken, gösterdiği slaytlarda Hatay'ı Suriye sınırları içinde gösteren haritaların bulunması üzerine, Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Fatih Karamancı söz aldı.
'Teknik hata diyelim'
Karamancı konuşmasında, gösterilen haritalarda bir hata yapıldığını belirterek, şöyle dedi: "Hükümetlerimiz arasında sorun olan Hatay konusu vardı. Bu, yakın geçmişte sorun olmaktan çıktı. Sayın El Kifri'nin sunumundaki haritayı teknik bir hataya bağlamak istiyorum ve bir dahaki sunumlarda inşallah düzeltilmiş şeklini kullanır."
Karamancı'nın bu konuşmasının ardından Türk-Suriye İş Konseyi Eşbaşkanı Bahaeddin Hasan da söz alarak, şöyle konuştu: "Bu, haritayla ilgili hata olup olmaması değil... Harita eskiden beri aynı şekildedir. Maalesef bu harita bugüne kadar böyle mevcut. Bu harita bütün dünyada aynı şekilde mevcut ama haritanın bizim kardeşlerimizle, dostlarımızla sorun olmayacağını umuyorum, biz bir aileyiz."