Suriye'ye vermezsek iç pazara satarız

Suriye'ye vermezsek iç pazara satarız
Suriye'ye vermezsek iç pazara satarız

Aksa Enerji Yön. Kur. Başkanı Cemil Kazancı

Suriye'nin yüzde 7'lik, 1 milyon kişinin yaşadığı Halep'in ise tamamının elektrik ihtiyacını karşılayan AKSA Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, şu ana kadar hükümetten "Elektrik verilmeyecek" diye...
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBULSuriye ’nin yüzde 7’lik, 1 milyon kişinin yaşadığı Halep’in ise tamamının elektrik ihtiyacını karşılayan AKSA Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, şu ana kadar hükümetten “Elektrik verilmeyecek” diye kendilerine bir bildirimde bulunulmadığını söyledi. Kazancı, Suriye’ye satmamaları durumunda ise elektriği iç pazara satacaklarını dile getirdi.
Suriye ile yaşanan krizin ardından Türkiye , Suriye’ye verilen 250 megavat gücündeki yıllık elektrik ihracatını kesebileceğinin sinyallerini verdi. Türkiye ile Suriye arasındaki bu elektrik anlaşması 4 yıldır devam ediyor. İlk 3 yıl kamu tarafından karşılanan Suriye’nin elektrik ihtiyacı geçen yıl özelleşti. AKSA Enerji, Suriye’nin yıllık 250 megavat (2.5 milyar kilovat saat) elektrik ihracatını karşılıyor. Konuyla ilgili Radikal’in sorularını yanıtlayan AKSA Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kazancı, insani amaçlı şimdilik anlaşmanın devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bizim sözleşmemiz uzun vadeli. Ancak iletim hatları yer yıl yenileniyor. İletim anlaşması TEİAŞ’ın elinde. Hükümet ‘elektriği iletmiyoruz’ dediğinde biz de elektriği gönderemeyiz. Bizim bir zararımız olmaz. İhracatımız vardı. İç pazara elektriği satarız. Burada insani bir durum var. Halep’te 1 milyon insanın buzdolapları bu elektrikle çalışıyor. Aydınlatma önemli değil ancak şu anda sıcaklık 45 derece. Klimalar çalışmaz. Halep başının çaresine bakmak zorunda kalır. Suriye’nin de toplam yüzde 7’lik enerjisine denk geliyor.” Aydınlatmadan daha çok soğutma için elektriğe ihtiyaçlarının olduğunu belirten Kazancı, Başbakan Erdoğan vermiyoruz dediğinde yapılacak hiç bir şey olmadığını Halep’in kendi başının çaresine bakmak zorunda kalacağını anlattı.

bigPara.com