Sürpriz karar: Merkez faizi 0.25 artırdı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dün sürpriz bir kararla kısa vadeli faiz oranını 0.25 puan artırdı. Gecelik borçlanma faizi 17.50'ye, borç verme faizi 22.50'ye çıktı. Merkez, bir de uyarı yaptı: Enflasyondaki yükseliş temmuzda da sürecek.

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dünkü toplantısında beklentilerin aksine kısa vadeli faiz oranını 0.25 puan artırarak yüzde 17.50'ye yükseltti. Kurul, ölçülü parasal sıkılaştırma gereğini vurguladı.
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Güven Sak, M. İbrahim Turhan, ve Mehmet Yörükoğlu'nun katılımıyla toplanan kurul, kısa vadeli faiz oranlarını 0.25 puan artırdı. Buna göre, Merkez Bankası gecelik borçlanma faizini yüzde 17.25'ten yüzde 17.50'ye, borç verme faiz oranı yüzde 22.25'ten yüzde 22.50'ye yükseltildi. Artış oranı, geç likidite penceresi, repo faiz oranlarına da aynen yansıtıldı.
Para Politikası Kurulu değerlendirmesinde, enflasyondaki yükselişin döviz kurunun gecikmeli etkileriyle temmuzda da devam edeceğine işaret edilip, "Merkez Bankası'nın haziranda aldığı tedbirler önümüzdeki dönemde enflasyon üstündeki baskıyı azaltacak. Bununla birlikte, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki artışların sürmesi ve bekleyişlerin orta vadeli hedeflerle henüz uyumlu olmadığı göz önüne alındığında, enflasyona ilişkin temkinli olma gereği sürmektedir" denildi.
Kurul, 2007 yıl sonu enflasyon hedefine odaklanmış olduğuna vurgu yapılıp, bütün bu unsurları göz önüne alarak ölçülü parasal sıkılaştırmanın gerektiği değerlendirmesi yaptı.
Mevcut riskleri değerlendiren kurul, temkinli duruşun bir süre daha devam etme olasılığının yüksek olduğunu odüşüncesini aktarırken, enflasyon'daki düşüş için 2007 ilk çeyreği sinyalini şöyle verdi: "Söz konusu duruş altında 2007'nin ikinci çeyreğinden itibaren enflasyondaki düşüş eğiliminin belirginleşmesi beklenmektedir. Önümüzdeki dönemde özellikle bekleyişleri etkileyebilecek gelişmelerin başında gelen uluslararası likidite koşulları, iç talebin seyri, fiyatlama davranışları ve kamu gelirler politikası yakından takip edilecektir."
Para Politikası Kurulu değerlendirmelerinin özeti 28 Temmuz 2006 tarihinde yayımlanacak.