Sürpriz zamlara TOKİ'den önlem

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vadeli konut alanları sürpriz zamlara karşı korumak için, borç artışlarını sadece memur maaş zamlarına endekslemekten vazgeçiyor.

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vadeli konut alanları sürpriz zamlara karşı korumak için, borç artışlarını sadece memur maaş zamlarına endekslemekten vazgeçiyor. Edinilen bilgiye göre, TOKİ, enflasyondaki düşüşü de dikkate alarak, bundan sonraki vadeli konut satışlarında, TÜFE, ÜFE ve memur maaş artışlarını da sözleşmeye koyacak. Sözleşme uyarınca, söz konusu üç artıştan hangisi en düşük ise kalan borçlarda aylık taksitler, o oranda artırılacak. Konut satışlarında borç taksitlerinin artırılmasında, memur maaş artışları dikkate alınarak uygulanan yeniden değerleme sisteminin değiştirilmesine ilişkin karar, Başbakanlık onayına sunuldu. TOKİ, vadeli konut satışlarında, borç taksitlerini, ocak ve temmuz ayları itibarıyla, bir önceki 6 aylık memur maaş artışlarını dikkate alarak artırıyordu.
Arsa satışında da uygulanacak
Genelde memura enflasyonun biraz üzerinde zam verildiği için, yeni yöntemle, TÜFE ve ÜFE'den hangisi en düşükse taksitlere en düşük artış oranının uygulanması olanağı getiriliyor. Diğer taraftan, konut alıcıları, memurlara zaman zaman yapılan ek ödemeler veya sürpriz zamlardan kaynaklanan ücret artışlarından korunmuş olacak. Yeniden değerleme oranı, arsa satışında da uygulanacak. Bugüne kadar satışta, taksitleri TÜFE oranında artırılırken, bundan sonra TÜFE, ÜFE ve memur maaş artışlarından en düşük olanı uygulanacak.