'Sürü psikolojisiyle araba aldılar'

'Sürü psikolojisiyle araba aldılar'
'Sürü psikolojisiyle araba aldılar'

Çağlayan: Stoklarda araba kalmadı.

İSTANBUL - Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, “İnsanlar sürü psikolojisiyle otomobil almaya başladı, stoklarda araba kalmadı. Gerekli psikolojik ortam oluşturulursa Türk insanında para var, harcar” dedi.
Çağlayan, Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) Genel Kurulu’nda  yaptığı konuşmada, otomotiv sektörünün Türkiye’nin yüz akı olduğunu, kendine önemli hedefler koyan sektörün, küresel krizden etkilenmemesinin kaçınılmaz olduğunu anlattı.

‘Çuvalla para geliyor’

Üretimin ciddi ivme yakaladığını, bunun devam etmesini umduğunu dile getiren Çağlayan, üreticilerin iç pazara otomobil yetiştirmek için çırpındığını, bunun da küresel kriz ortamında son derece mutluluk verici olduğunu dile getirdi.
Çağlayan, müşterilerin yüzde 75’inin kendi parasıyla otomobil aldığını, çuvalla, bavulla vatandaşın parasını harcamaya başladığını belirterek, “Dev bir indirim değil bu. Ama insanlar sürü psikolojisiyle otomobil almaya başladı. Stoklarda araba kalmadı. Eğer gerekli psikolojik ortam oluşturulursa Türk insanında para var, harcar” diye konuştu. ÖTV indirimiyle birlikte yaşanan canlılığa da işaret eden Zafer Çağlayan, “Gazetelerin sayfa sayısı bile arttı. Otoparkçısından, araba yıkayıcısına kadar işler açıldı. Maşallah nazar boncuğu satanların bile işleri açıldı” diye konuştu.
Çağlayan, “Otomotiv sektörü öncelikle teşvik edilecek sektörlerimizin başında geliyor. Sektörü yolda bırakmayacak çalışmaların içinde oluyoruz” dedi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği temaslardan örnekler veren Çağlayan, beyaz eşya alışverişi yapan bir aile ile konuştuklarını belirterek, “Sektördeki bu hareket, ne zaman evleneceği belli olmayan kızımıza bile çeyiz düzdürüyor” diye konuştu. (Radikal)