Sütaş'tan Aksaray'a yatırım

Sütaş'tan Aksaray'a yatırım
Sütaş'tan Aksaray'a yatırım

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker açılışın ardından tesisi gezerek incelemelerde bulundu.

Haber: GÜLŞEN CEBECİ BALLIM - gulsen.cebeci@radikal.com.tr / Arşivi

AKSARAY - Sütaş, otuz beşinci yılında Bursa Karacabey’den sonra Aksaray’da 100 milyon dolar yatırımla yeni üretim tesisi kurdu. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, tesisin üreticiyi işletmeci statüsüne yükselteceğini dile getirerek, “Sütün bereketi Orta Anadolu ’ya yayılacak. Bu projenin başarısı aynı kaderi paylaşan üretici ve sanayicinin ortak başarısı olacak” dedi.
Sütaş’ın Orta Anadolu Sütçülük Projesi Aksaray Entegre Tesisleri’nin açılışı dün gerçekleştirildi. Açılışa Tarım Bakanı Mehdi Eker ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de katıldı. Açılışta Yılmaz, tesiste yılda 400 milyon litre süt, 200 milyon kesif yem, 2250 damızlık süt sığırı üreteceklerini açıkladı. Tesisle 1500 kişilik istihdam yaratacaklarını kaydeden Yılmaz, tesisin tam kapasiteye ulaştığında süt üreticisi, yem çiftçisi, mühendis ve süt toplayıcılarıyla birlikte 40 bin aileye de dolaylı istihdam sağlayacağını belirtti. Halen 2 olan entegre tesis sayısını 4’e çıkarmayı ve ürün çeşidini arttırmayı hedeflediklerini anlatan Yılmaz, “Bunun için 2012 yılı sonuna kadar 250 milyon lira yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu yeni yatırımlarla doğrudan istihdam da 5 bin kişiye ulaşacak” dedi. 

Süt tozuna devlet desteği
Bakan Mehdi Eker, hem üreticiye hem de sanayiciye müjde verdi. Eker, dahilde işleme rejimi kapsamında sanayicinin ithal ettiği 18 bin tonluk süt tozunun tamamının Türkiye ’de üretilmesi için sanayinin destekleneceğini açıkladı. Eker, “Yarından (bugün) itibaren yeni bir çalışma başlatıyoruz. Süt tozu ile ilgili yeni bir kota verilecek. Sanayicinin ihtiyacı olan süt tozunun tamamını Türkiye’de üreteceğiz” dedi. Eker, 2010’un ilk 6 ayındaki icmallerin toplandığını ve 130 milyon liralık süt priminin üreticiye bayramdan önce ödeneceğini söyledi. Artık primlerin 3 ayda bir ödeneceğini belirten Eker, hubabat üreticilerine de bayramdan önce 150 milyon lira prim ödeneceğini belirtti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Aksaray

  ,

  Anadolu