Suudi ALJ, Toyotasa'yı devraldı Sabancı Vakfı'na 2.7 milyonu verdi

Suudi ALJ, Toyotasa'yı devraldı Sabancı Vakfı'na 2.7 milyonu verdi
Suudi ALJ, Toyotasa'yı devraldı Sabancı Vakfı'na 2.7 milyonu verdi

ALJ Avrupa Direktörü Ali Haydar Bozkurt, bağışı yaparken Sabancı Vakfı?nın başarılı geçmişi ve programlarını dikkate aldıklarını söyledi.

Toyotasa hisselerini alan ALJ'den Sabancı Vakfı'na anlamlı bağış geldi. 2.7 milyon dolar bağışlayan ALJ, vakıftan Ortadoğu'ya da yönelmesini istedi

İSTANBUL - Sabancı Grubu’nun Toyota Türkiye distribütörlüğündeki hisselerinin tüm dünyada Toyota Grubu araçlarının en büyük bağımsız distribütörü ALJ’ye devrinin tamamlanmasından sonra Suudi şirketten Sabancı Vakfı’na anlamlı bağış geldi.
ALJ Toplum Hizmet Programları, Sabancı Vakfı’na 2.7 milyon dolar bağışta bulundu. Sabancı Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bağışın, 2003 yılından beri, gençler için eğitim ve iş fırsatları yaratan girişimleri destekleyen ALJ Toplum Hizmet Programları’nın (ALJ Community Services Programs), faaliyetlerinin ve çalışmalarının tüm Ortadoğu ve dünyaya yaygınlaştırılması hedefi kapsamında yapıldığı bildirildi.

Sabancı’dan teşekkür
ALJ Toplum Hizmet Programlarının, aynı zamanda uluslararası kurumlarla ortaklıklar kurarak, sağlık ve mikro kredi programları aracılığıyla yoksullara ve dezavantajlı gruplara hizmet verdiği kaydedildi. Açıklamada, konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Hüsnü Paçacıoğlu’nun, “Sabancı Vakfı kaynaklarını etkin kullanmak amacıyla stratejik planlama, etki ölçümü ve değerlendirme çalışmalarına çok önem veriyor. ALJ’nin yaptığı bağışın değerlendirilmesinde de aynı özeni göstereceğiz.
Sabancı Vakfı adına, insanların hayatında yaratmak istediğimiz farka katkılarından dolayı ALJ’ye teşekkürlerimizi iletmek isterim” dediği ifade edildi.
ALJ Avrupa Direktörü Ali Haydar Bozkurt’un ise, “Sabancı Vakfı’nın başarılı geçmişi ve programları göz önünde bulundurulduğunda, ALJ’nin katkılarının Türkiye’de toplumsal ve bireysel kalkınma için en etkin ve efektif bir şekilde kullanılacağından hiçbir şüphemiz yok” görüşlerini dile getirdiği açıklandı.
Sabancı Holding’in yüzde 65 oranındaki Toyotasa hissesini devralan ALJ, tüm dünyada Toyota Grubu araçlarının en büyük bağımsız distribütörü. Türkiye dahil dünyanın 12 ülkesinde Toyota grup markalarıyla ilgili otomobil operasyonları bulunan ALJ’nin orta vadede dünyadaki satışını 500 bin adede çıkarmayı öngörüyor. 1945’te Suudi Arabistan’da kurulan ALJ, 1955’te Toyota’nın ülkedeki distribütörlüğünü almıştı. Bozkurt, değişiklik yapılana kadar şirketin faaliyetlerine Toyotasa adı altında devam edeceğini söyledi. (Radikal)