Suudiler 80 milyar dolarlık yatırım için geliyor

Suudiler 80 milyar dolarlık yatırım için geliyor
Suudiler 80 milyar dolarlık yatırım için geliyor

Suud iş-adamlarının ajandasında, Suudi Arabistan?da yapılması gündeme gelen Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti projeleri var.

Suudi Arabistan'dan 30 kişilik bir işadamı heyeti, toplam maliyeti 80 milyar doları bulan inşaat projelerinde Türk taahhüt firmalarıyla işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere İstanbul'a geliyor

İSTANBUL - Suudi işadamları yatırım büyüklüğü 80 milyar doları bulan dev projeler için, 10 Haziran’da İstanbul’a gelecek. DEİK tarafından düzenlenen Türk-Suud İş Konseyi’ne katılacak olan 30’a yakın Suud işadamının ajandasında, Suudi Arabistan’da yapılması gündeme gelen Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolarlık dev projeler bulunacak.
Levent’teki TOBB Plaza’da yapılacak Türk-Suud İş Konseyi’nin 9’uncu ortak toplantısına yaklaşık 30 Suudi iş adamının katılması bekleniyor. Küresel krizle mücadelede ortak çözümlerin geliştirilmesi ve işbirliği platformunun oluşturulmasının amaçlandığı Türk-Suud İş Konseyi 9’uncu Ortak Toplantısı’yla, ayrıca iki ülkenin ilişkilerinin ticari zemine dayalı bir platformda geliştirme süreci oluşturulması hedefleniyor.

Altyapı çalışmaları hızlandı
Türk-Suud İş Konseyi’ne katılacak olan 30’a yakın Suud işadamının ajandasında, Suudi Arabistan’da yapılması gündeme gelen Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolarlık dev projeler bulunacak. 2008 yılında GSYİH’sı 466 milyar dolar olmasının ardından yeni yatırımlarla ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran Suudi Arabistan, 2020 yılına kadar başta otoyollar, demiryolları, enerji santralleri ve 4 milyon konut olmak üzere  güçlü bir alt yapı yenileme ve genişletme çalışması başlattı.
Bu çerçevede kısa sürede bitirilip faaliyete geçirilmesi planlanan Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolar tutarındaki dev projelerin Türk firmaları tarafından değerlendirileceğini açıklayan DEİK, bunun için Türk-Suud İş Konseyi’nin büyük bir fırsat yaratacağını, toplantıda özellikle bu projelere ilişkin görüşmelerin  gerçekleştirileceğini bildirdi.
Açıklamada, “Suud Krallığı’nın son iki yılda Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında Türkiye ve Suudi Arabistan arasında çok yakın ilişkiler kurulması her iki ülke arasında yürütülen ikili ticaretin önem kazanmasına olanak sağladı” denildi. (Radikal)  

İki ülke arasında ticaret artacak
Suudi Arabistan’ın stratejik olarak taşıdığı önem, doğal kaynaklar bakımından barındırdığı zenginlikler eklendiğinde yeni dünya ülkelerinde Suudi Arabistan’ın yerinin önemli hale geldiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Türkiye ve Suudi Arabistan arasında bulunan ticaret rakamlarına bakıldığındaysa dünya petrol rezervinin yüzde 22’sini barındıran Suudi Arabistan’ın Türkiye’yle olan ilişkisinde ciddi artışlar yaşandığı gözlemleniyor.”
2008 yılında Suudi Arabistan’a yapılan ihracatın bir önceki yıla oranla yüzde 47 artış gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, bunun Türkiye’ye olan ticari ilginin bir göstergesi olarak ifade edilebileceği vurgulandı. Ayrıca, iki ülke dış ticaretinin bir önceki yıla oranla 2008 yılında artış göstermesi ve dış ticaret hacminin 5.5 milyar doların üzerine çıkmasının önemli bir işaret olduğu belirtilen açıklamada, iki ülke ilişkisinin ivme kazandığı ifade edildi.