Suudilerin hedefi Doğu ve Güneydoğu

Türkiye'ye yatırımda bugüne kadar en çekingen davranan Arap ülkesi olarak bilinen Suudi Arabistan, zincirlerini kırıyor. Türkiye'ye 40 yıl aradan sonra kraliyet düzeyinde ilk resmi ziyareti 300'den fazla işadamı ve 20'ye yakın bakanla birlikte yapacak...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'ye yatırımda bugüne kadar en çekingen davranan Arap ülkesi olarak bilinen Suudi Arabistan, zincirlerini kırıyor. Türkiye'ye 40 yıl aradan sonra kraliyet düzeyinde ilk resmi ziyareti 300'den fazla işadamı ve 20'ye yakın bakanla birlikte yapacak Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El-Suud, Türkiye ile 'Yatırımların Teşviki' anlaşmasını Ankara'da imzalayarak, Arap sermayesini Türkiye'ye akıtacak.
Yarın Ankara'da olacak ve hafta sonuna kadar Türkiye'de kalacak Kral Abdullah'ın ziyaretini "Arap sermayesinin Türkiye çıkarması" olarak gören Ankara, 20'ye yakın 'bakan' düzeyindeki Suudi yetkili ile beş büyük anlaşma imzalayacak olmanın heyecanını yaşıyor. Suudi tarafı ile imzalanacak ilk anlaşma 'Karşılıklı yatırımların teşviki'başlığını taşıyor ve bu anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından Arap sermayesinin Türkiye'de yeni yatırımlara başlaması bekleniyor.
Dışişleri bakanlıkları arasında 'dayanışma' protokolüne imza atacak taraflar turizm, sağlık, ulaştırma alanlarında da ayrı ayrı işbirliği anlaşmaları imzalayacaklar.
Suudilerin özellikle Doğu ve Güneydoğu'da yeni yatırımlarla ilgilendiğine dikkat çeken diplomatik kaynaklar, Arapların bölgede yeni hastaneler de inşa edeceğine vurgu yapıyor. Türkiye, ABD'de İkiz Kuleler'e yapılan terör saldırılarından sonra, yeni yatırım alanlarına yönelen Arap sermayesinin gözdesi oldu. Bölgenin en eski ve en önemli finans kuruluşu Dubai İslam Bankası (DİB) tam anlamıyla Türkiye'ye üs kurmuş durumda. Kuveyt sermayeli Haliç Leasing de Türkiye'de temsilcilik açtı. Yine Kuveytli firma The International Investor, taşıt kiralama şirketi Docar'ı satın aldı. Bu arada dünyanın en büyük cam fabrikalarından biri olan Jebel Ali Container Glass'ın sahibi Sheik Abdul Khalig Saeed, İzmir'de 25 milyon dolara tatil köyü kuruyor.
'Yüklü' alışveriş yapacak
Yarın Türkiye'ye gelecek kral ve heyeti için Hilton, Sheraton ve Swissotel başta olmak üzere tüm otellerin 'kral daireleri' ve suit odaları tutuldu. Ankara'da bir gün kaldıktan sonra İstanbul'da işadamları ile görüşecek kralın Ayasofya ve Dolmabahçe Sarayı başta olmak üzere tüm tarihi cami ve sarayları gezdikten sonra 'yüklü' bir alışverişe çıkması bekleniyor. Kral Abdullah'a Ankara ve İstanbul temaslarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşlik etmesi planlanıyor.