Suzan Sabancı Dinçer'e 20 soru

Suzan Sabancı Dinçer'e 20 soru
Suzan Sabancı Dinçer'e 20 soru
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Financial Times gazetesinin "20 sorusu"nu yanıtlayarak kendisini anlattı.

LONDRA - Yurt dışındaki meslektaşlarının aksine Türk bankacılarının halk arasında oldukça popüler olduklarını belirten Sabancı Dinçer, kariyerinin en gergin anını 2001 kriz öncesi yaşadığını, kendisini en çok babasının etkilediğini, halen Halide Edip’in hayat hikayesini okuduğunu da açıkladı.
Suzan Sabancı Dinçer, ekonomi gazetesi Financial Times’in “20 sorusu”nu yanıtlarken işini, 10 kelimeyle “ Türkiye ’nin en iyi perakende bankasını daha da iyi yapan ekibin liderliği” olarak tanımladı.
Başka bir sorunun karşısında eşi ile birbirini anladıklarını, kendisine büyük destek olduğunu anlatan Sabancı Dinçer, “Sizin en iyi üç özellikleriniz nedir” sorusuna da “ disiplin ile nasıl dinlemeyi ve ne zaman gülümsemeyi bilmektir” karşılığını verdi.
En olumsuz özelliklerini anlatırken, sabırsızlığına vurgu yapan Sabancı Dinçer, diğer bir soruyu üzerine de Sabancı grubunda kendisi için bir iş olacağını ancak aynı zamanda bunun için caba göstermesi gerekeceğini bildiğini anlatırken, “Yönetim kurulu başkanı olabileceğimin farkına vardığımda bunu haketmem gerekeceğini de biliyordum” şeklinde konuştu.


-“TÜRK BANKACILARI OLDUKÇA POPÜLERİZ”
Suzan Sabancı Dinçer, İngiliz gazetesinin röportaj sırasında kendisine yöneltilen soruların bazıları ve yanıtları şöyle:
“Türk bankacıları, başka yerlerde olduğu gibi haydutlar mı?
-Hayır. Oldukça popüleriz. Türk bankaları güçlü durdu. Bizim için kurtarma operasyonları yapılmadı. Sektör, 2001 yılında dersini almıştı.
-Türk iş dünyası, cinsiyet ayrımını yapıyor mu?
-Herkesin bildiği gibi. Ancak finansta değil. Akbank’ın, kadın çalışanlarının sayısı, erkeklerin sayısından fazla. Yurt dışında bazı insanlar, bir Türk bankasının dümeninde bir kadın olmasına şaşırıyorlar. Korkarım ki ben de bazen, sürpriz unsurunu istismar ediyorum.


-“HALİDE EDİP’İN HAYAT HİYAKESİNİ OKUYORUM”

-Neyi okuyorsunuz?
-İpek Çalışar’ın kaleme aldığı, öncü romancı kadın ve gerçek bir isyankar olan Halide Edip’in yeni hayat hikayesi.
-BlackBerry’nizi ne zaman kapatıyorsunuz?
-Kapatmak mı? Yedeğim var.
-Şimdiye kadar yaptığınız en kötü iş nedir?
-Sigortacılıkta başladım. Bu tecrübe, bankacılığı daha çok sevmeme neden oldu.
-Size en çok kim etkiledi?
-Babam. Bazı şeyler master kursuda öğrenilmiyor.
-Sizin altın kuralınız nedir?
-İşleri, bulduklarınız durumdan daha iyi bir halde bırakmak.


-“KARİYERİMİN EN GERGİN ANI 2001 KRİZ ÖNCESİ”
-Kariyerinizin en gergin anı?
-Türkiye’deki 2001 krizi öncesi direnmek. Riskli varlıklar veya kalitesiz bir kredi portföyüne yönelmemiz için yapılan baskıların bizi baştan çıkartmaması gerektiği konusunda kararlıydım.
-Nasıl anılmak isterseniz?
-Nazikçe. Akbank yanlarında olduğu için işlerini büyüten, evlerini satın alan veya çocuklarına eğitim sonuna kadar sağlayan insanlar tarafından. (anka)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Blackberry

  ,

  Altın

  ,

  Türkiye

  ,

  hayat