S&W Türkiye'de pompalı üretecek

ABD'nin silah üreticisi Smith&Wesson şirketi, Türkiye'deki tesislerde üretilecek pompalı tüfeklerle ABD pompalı tüfek pazarına gireceğini açıkladı.

İSTANBUL - ABD'nin silah üreticisi Smith&Wesson şirketi, Türkiye'deki tesislerde üretilecek pompalı tüfeklerle ABD pompalı tüfek pazarına gireceğini açıkladı. Şirket açıklamasında, Türkiye'deki tesislerin sadece Smith&Wesson ürünlerinin imalatında kullanılacağı ve üretimin her aşamasında kalite kontrolünün Smith&Wesson tarafından yapılacağını açıkladı. Smith&Wesson Türkiye'deki tesisler konusunda, "Silah imalat sanayiinde uzun yıllar geçirmiş tecrübeli ortaklarımızla işbirliği sonucu imalat tesisleri kurduk" dedi, ancak başka ayrıntı vermedi. Şirket, tesis için yeni sermaye yatırmadığını da kaydetti.
'Orlando'daki av fuarında sergilenecek'
Açıklamada, ilk modellerin Elite Gold ve Elite Silver markasıyla üretildiği ve bunların 11-14 Ocak'ta Florida'nın Orlando kentinde SHOT Av Fuarı'nda sergileneceği kaydedildi. 154 yıllık Smith&Wesson, tabanca modelleriyle tanınıyor. ABD'de tabanca piyasasının yıllık hacmi 400 milyon dolar. Şirket böylece, 1 milyar dolarlık uzun namlulu tüfek pazarına girecek. Pompalı tüfek kısmının yıllık hacmi ise 350 milyon dolar. Geçen yıl Türk Silahlı Kuvvetleri'ne silah sağlayan Türk firması Sarsılmaz Silah Sanayi, Colt'un M4 silah serisini Türkiye'de üretmek üzere, ABD'li Colt Defence ile lisans anlaşması imzalamıştı. Colt ürünleri bu sayede ilk kez Kuzey Amerika dışında bir ülkede üretiliyor.