Swissotel Özyeğin'e gitti

Fiba Holding'in patronu bankacı Hüsnü Özyeğin, Japonlar'ın İstanbul'daki beş yıldızlı oteli Swissotel'in yeni sahibi oldu. Turgut Özal'ın teşvikiyle Japon işadamlarının ve bankalarının yaptığı Swissotel el değiştiriyor.

İSTANBUL - Fiba Holding'in patronu bankacı Hüsnü Özyeğin, Japonlar'ın İstanbul'daki beş yıldızlı oteli Swissotel'in yeni sahibi oldu. Turgut Özal'ın teşvikiyle Japon işadamlarının ve bankalarının yaptığı Swissotel el değiştiriyor. Türkiye'de Finansbank'la finans alanında faaliyet gösteren, Gima, Endi ve Marks&Spencer ile de perakendecilik alanında yatırımları olan Fiba Grubu'nun otelin sahipleriyle birkaç aydır sürdürdüğü görüşmeler kısa süre içinde tamamlandı. Fiba Holding ile Japonlar arasındaki görüşmelerde fiyat 100 milyon dolar olarak belirlenirken, otele ait borçların bu rakamdan düşülmesi kararlaştırıldı.
Görüşme nasıl başladı?
Fiba Holding'i Swissotel'in yeni sahibi yapan olaylar zinciri bundan birkaç ay önce başladı. Swissotel'in sahibi Japon şirketine otel nedeniyle kredi veren bir Yunan bankası bundan birkaç ay önce Özyeğin'in kapısını çaldı. Grubun Romanya'daki faaliyetlerinden tanıdığı ve 38 milyon dolarlık kredisi nedeniyle Swissotel üzerinde birinci derece ipoteği bulunan banka Türkiye'de bir operasyon gerçekleştirmek istiyordu. Görüşmelerde operasyonun 38 milyon dolarlık kredinin satışı olduğu ortaya çıktı. Fiba Grubu belirli bir iskontoyla hem krediyi, hem de otel üzerindeki birinci dereceden ipoteği devraldı. Bu gelişmenin bankacılık dünyasında duyulmasının ardından kısa süre sonra Swissotel'in sahibi Japon şirketinin temsilcisi olduğunu belirten bir Japon işadamı, gruba başvurdu. Otelin sahibi şirketin çok sayıda Japon bankasının ortak kuruluşu olduğunu belirten temsilci şunları söyledi:
"Bu bankaların bir kısmı Japonya'da zora girdi, battı. Biz de onların tasfiyesini gerçekleştiriyoruz ve mallarını satıyoruz. Madem ki borcu devraldınız, oteli de size satalım. Bu iyi bir fırsat"
Japonların teklifi üzerine Swissotel'de başlayan detaylı inceleme 10 gün önce sona erdi ve Fiba Grubu karşı teklifini verdi. Aradan geçen sürede de tarafların sürdürdürdükleri görüşmelerde imza aşamasına gelindi ve imzalar atıldı. Böylelikle Özyeğin'in 18 senede sıfırdan kurduğu Fiba Grubu turizm sektöründeki ilk önemli yatırımını yapmış oldu. Fiba Grubu'nun mülkiyetine geçen Swissiotel'in işletmecisi yeni dönemde de değişmeyecek.
Belediyeye kira ödüyor
1988 yılında Japon ve Alman ortaklığı ile inşa edilen Swissotel'in yüzde 85.2'si Japonların sahip olduğu Anadolu Japon Turizm'in. Yüzde 9.56'sı Alman Herbert Gather'e, yüzde 2.59'u da başka bir Japon ortağa ait. 1988 yılında inşasına başlanan otelin arazisini İstanbul Büyükşehir Belediyesi tahsis ettiği için belediyeye kira ödeniyor. Fiba da kira ödemeye devam edecek. 1991 yılında Türk turizmine açılan otelin işletmesini önce İsviçreli Swiss Grubu yapıyordu.
İşletme Raffles'da
Ancak daha sonra Swissotel markasının sahibi konumundaki Swiss Grubu iflas edince, Raffles Grubu, 2001 yılında Swissotel markasını 427 milyon dolara satın aldı. Dolayısıyla tüm Swissotellerde olduğu gibi Swissotel the Bosphorus'un işletmesi de Raffles Grubu'na geçmiş oldu.
Raffles Grubu bünyesindeki Swissotel markasının Türkiye'de işlettiği oteller arasında Emekli Sandığı'ndan 20 yıllığına kiraladığı İzmir'deki Büyük Efes Oteli, Bursa Çelik Palas otelleri ile Göcek'te Göcek Marina ve villa projeleri de bulunuyor.
Dünyanın en zenginlerinden
32 yaşında Pamukbank'a genel müdür olan Hüsnü Özyeğin, bu yıl Forbes dergisinin açıkladığı milyarderler listesinde yer alan sekiz Türk işadamından birisi olarak göze çarptı. Hüsnü Özyeğin, Finansbank'ın ve Fiba Holding'in patronu olarak Forbes listesine 1 milyar dolarlık servetiyle girdi.
1987 yılında Çukurova Grubu'na ait olan Yapı Kredi Bankası genel müdürlüğü görevinden ayrılarak Finansbank'ı kuran Hüsnü Özyeğin, geçen süre içinde bankasını Türkiye'nin en büyük özel altıncı bankası haline getirmeyi başardı. 1996 yılına kadar sadece finans işiyle uğraşan işadamı Özyeğin, bu tarihte Gima'nın çoğunluk hisselerini alarak gıda perakendeciliğine de girdi. Özyeğin bu alanda Endi ve Marks&Spencer markalarıyla da faaliyet gösteriyor.