SYRIZA alarmı!

SYRIZA alarmı!
SYRIZA alarmı!
Yunanistan'da SYRIZA zaferine karşı tüm Avrupa teyakkuzda. Türkiye'de de Merkez Bankası 'eurodan çıkış senaryosu' üzerinde çalışıyor.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Yunanistan’da yarın yapılacak seçimler Euro Bölgesi’nin de kaderini etkileyecek. Syriza lideri Alexis Tsipras’ın, “Anlaşmalar pazartesi gününden sonra geçerli değil” açıklaması ile kaygılanan Euro Bölgesi’nin tüm yetkilileri dün açıklama yayımladı. Türkiye ’de de Merkez Bankası’nın Yunanistan’ın eurodan çıkma ihtimali üzerinde çalıştığı öğrenildi.
Avrupa’da da yetkililer, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan kurtarma anlaşmalarını tanımayacağını ilan eden Yunan radikal solcu Syriza partisinin kazanması halinde, Yunanlıların banka hesaplarını boşaltmaları gibi bir durumla ortaya çıkacak kargaşaya karşı hazırlık yapıyor. Syriza lideri Alexis Tsipras, uluslararası kreditörlerle yapılan anlaşmanın ülkeyi daha derin bir depresyona soktuğunu ve bu anlaşmanın pazartesi gününden sonra geçerli olmayacağını söyledi. Tsipras, “İflas muhtırası pazartesi günü geçmişte kalacak” dedi. Almanya Merkez Bankası Başkanı (Bundesbank) Jens Weidmann, Yunanistan’ın Avrupa’ya finansal yayılma tehdidiyle şantaj yapmasının kabul edilemeyeceğini, Yunanistan’ın mart ayında imzaladığı 130 milyar euroluk yardım paketi anlaşmasına bağlı kalması gerektiğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de Euro Bölgesi’nde birliğe ilişkin planları birkaç gün içerisinde ortaya koyacaklarını söyledi. 

Ortak müdahale bekleniyor
İngiltere de önceki gün, Euro Bölgesi’nin olumsuz etkisini hisseden ekonomisini desteklemek için bankacılık sistemine bol nakit vereceğini açıklamıştı. Yunanistan ve İspanya’ya ilişkin kaygıların etkisiyle hafta içerisinde karışık bir görünüm sergileyen piyasalar da, merkez bankalarının ortak müdahalesi beklentisiyle tutundu.

Merkel’den ‘güç’ uyarısı
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’daki ekonomi ve para birliğini güçlendirmek için ellerinden geleni yaptıklarını, ancak Almanya’nın gücünün de sınırlı olduğunu söyledi. Yunanistan’daki seçimlere öncesi euro ülkelerinin birlikteliğinin önemine vurgu yapan Merkel, krizin aşılmasının AB en önemli tarihi sınavlarından biri olacağını söyledi. Merkel, “Avrupa konusu, bu aylarda, bu yıl içinde önemli ölçüde belirlenecek” şeklinde konuştu.

Başçı’nın senaryosu değişti
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Yunanistan’ın eurodan çıkma ihtimalini ilk başta çok güçlü görmediklerini ama yaşanan seçimler nedeniyle bu durumun olabileceğini belirterek, artık bu senaryo üzerine çalışmaya başladıklarını söyledi.
Başçı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine kapalı bir toplantıda brifing verdi. Önceki akşam saat 19.30’da verilen brifingde Başçı, milletvekillerinin Yunanistan krizini hatırlatarak tedbir alıp almayacakları yönündeki sorularıyla karşı karşıya kaldı. Başçı’nın bu sorulara, Yunanistan’ın eurodan çıkma ihtimalini başta çok güçlü görmediklerini ama seçimler nedeniyle bu ihtimalin olabileceği üzerinde durmaya başladıklarını belirttiği ve “Yunanistan’ın eurodan çıkması Türkiye’ye de olumsuz etki yapabilir. Buna yönelik senaryolar üzerinde çalışıyoruz” dediği öğrenildi. Özel sektörün yurtdışından borç almasına bir şey yapamayacaklarını vurgulayan Başçı, ancak enflasyonda kalıcı bir düşüş sağlandığı zaman bu borçların maliyetinin düşebileceğini ifade etti.

bigPara.com