'Taahhüdümüz yok, risk piyasanın'

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İngiltere'de kurulu Türk Bankacılar Birliği (Turkish Bankers Association) tarafından Londra'da düzenlenen konferansta kendisine yöneltilen 'Merkez Bankası'nın piyasalarda görülmediği ve ağırlığını hissettirmediği' eleştirisine karşılık, "Dalgalı kurda seviye taahhüdümüz yok.
Haber: RUHİ SANYER / Arşivi

LONDRA - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İngiltere'de kurulu Türk Bankacılar Birliği (Turkish Bankers Association) tarafından Londra'da düzenlenen konferansta kendisine yöneltilen 'Merkez Bankası'nın piyasalarda görülmediği ve ağırlığını hissettirmediği' eleştirisine karşılık, "Dalgalı kurda seviye taahhüdümüz yok. Risk piyasanındır" dedi.
Durmuş Yılmaz, ancak kendilerinin de fiyat istikrarının bir parçası olan finansal istikrardan ve düzgün işleyen bir piyasadan sorumlu olduklarını belirterek, "Piyasayı gözleriz ve birtakım sürtünmeler görürsek daha iyi bir işleyiş sağlamak için müdahale ederiz. Piyasanın gelişmelere aşırı talep gösterdiği doğrudur. Ancak Merkez Bankası'nın bir şey yapmadığı veya yapamadığı görüşüne katılmam mümkün değil" diye konuştu.
Yılmaz, 'Döviz rezervlerinin müdahale edilmeyecekse neden biriktirildiği' şeklindeki bir soruya ise "Günü geldiğinde kullanmak üzere rezerv biriktirdik. Bu rezervlerimizi ihtiyaç duyulduğunda kullanmaktan çekinmeyiz, çekinmedik de" yanıtını verdi.
Para Kurulu neden toplanıyor?
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, bir yabancı bankacının 'Merkez Bankası'nın ipleri elinden kaçırdığı düşünülüyor' şeklindeki eleştirisine ise "Para Kurulu toplantısı kararının alınması Merkez Bankası'nın durumu yakından izlediğini ve gelişmeleri yalnızca seyretmediğini göstermektedir. Merkez Bankası ekonominin kontrolünü elinde tutmaktadır ve şoför koltuğunda oturmaktadır" diye yanıtını verdi. Yılmaz'ın Para Politikası Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırması, yabancı yatırımcılar tarafından, "Yeniden faiz artırımına gidecekler" diye algılandı.
Ne zaman normale dönülecek?
Yılmaz, bir bankacının 'Ne zaman normale dönülecek' sorusuna ise şu cevabı verdi: "Bu sorunun cevabı 'Kısa sürede normale dönmeliyiz' olmalıdır. Ama uluslararası piyasalarda bizim dışımızda önemli gelişmeler var. FED ay sonunda toplanıyor ve büyük ihtimalle faiz artıracak. Avrupa Merkez Bankası'nın eğilimi de faiz artırma yönünde. Japonya Merkez Bankası da sırada. Bunların hepsi bizi etkiliyor. Ama ekonomimizin durumu da 2001'deki gibi değil. Diğer bir deyişle, piyasalardaki dalgalanmaların nedeni temel ekonomik göstergelerde 2001'deki gibi ortaya çıkan bozukluk değil. Para, uluslararası koşullar ve gelişmekte olan ülkelere yönelik risk alma iştahının azalması nedeniyle gelişmiş piyasalara gitmek istiyor. Bu nedenle de tüm gelişmekte olan piyasalarda aynı dalgalanmalar yaşanıyor."
Londra'da büyük bir yatırım bankasında çalışan bir Türk bankacının, "Saati geriye almak mümkün olsaydı Durmuş Yılmaz olarak 'Hangi kararları farklı alırdım, bunları yapmazdım' dediğiniz oldu mu" ve "Bu son yaşananlardan çıkardığınız ders nedir" sorularına ise şu yanıtı verdi: "Son 1.5 aylık dönemde aldığımız tüm kararları elimizdeki verileri inceleyerek, ederek aldık. Eğer bugün de elimize aynı veriler gelse, aynı kararları alırdık."
Dalgalanmadan alınan ders
Yılmaz, dalgalanmalardan çıkardıkları dersi ise şöyle anlattı: "Merkez Bankamızın istatistiksel analiz kabiliyeti ve kapasitesi çok yüksektir. Her ayın birinci ve üçüncü haftalarında topladıkları verilere dayanarak enflasyon tahmini yapar. Son iki yılda bu tahminler resmi enflasyon rakamlarına çok paralel çıkardı. Ancak nisan ve mayıs aylarında bizim enflasyon tahminimiz resmi rakamın altındaydı. Bu da daha iyiye ulaşmak için her zaman atılacak adımlar olduğunu gösterdi."
IMF'ye bilgi verilecek
3 Temmuz'da haziran ayı enflasyon rakamının açıklanacağını ve yıllık yüzde 8.5'luk enflasyon bandının üst sınırının aşılmış olacağının görüleceğini belirten Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, şunları söyledi: "Merkez Bankası Yasası'nın 42. maddesi gereği hükümete enflasyonda neden bandın dışına çıkıldığını anlatan bir mektup göndereceğiz. Aynı mektubun bir kopyası da IMF'ye gidecek. Ardından da yapılması gerekenleri görüşmeye başlayacağız."
Veri değişmedi faiz aynı kaldı
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türk Bankacılar Birliği tarafından Londra'da gerçekleştirilen konferansta, "Hazır 20 Haziran'da Para Politikası Kurul toplanmışken neden faiz artırmadınız?" sorusu üzerine şu yanıtı verdi: "7 Haziran'da bir araya gelerek faiz oranını 1.75 puan artırdık. 20 Haziran'da gerçekleştirdiğimiz toplantı sırasında elimizde bulunan veriler 7 Haziran'da olanlardan farklı değildi. O yüzden 20 Haziran'da faizi değiştirmedik."