'Tabak-çanak' gidecek kuruşluk indirim gelecek

'Tabak-çanak' gidecek kuruşluk indirim gelecek
'Tabak-çanak' gidecek kuruşluk indirim gelecek
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) önceki gün aldığı kararla artık evlerde akaryakıt promosyonu olarak biriktirilen 'bardak tabak takım'ları eksik kalacak ama akaryakıt birkaç kuruş ucuzlayacak.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

"Rakip firma yapıyor diye biz de mecbur kalıyorduk” diyen sektör oyuncularına göre yaklaşık 50 milyon TL’lik ek maliyet yaratan promosyon uygulamasının kalkması yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Bundan sonra sektördeki rekabetin fiyat üzerine yoğunlaşacağını belirten sektör yetkililileri ‘para puan’ gibi bankacılık promosyonlarının da kaldırılmasını istiyor. 

Akaryakıt ve madeni yağ satışlarında hediye, eşantiyon ve kampanya adları altında oyuncak, deterjan, ev eşyası, bilet gibi tüm mal promosyonlarını yasaklayan kurul, uygulamayı 31 Ocak 2011’de devreye sokacak. Shell, Petrol Ofisi, Opet gibi sektörün liderleri EPDK henüz kendilerine yazılı bir açıklama göndermediği için görüş bildirmezken, sektörün küçükleri ise kararı büyük bir heyecanla karşıladı. 

Mecbur kalıyorduk
Bankacılık promosyonlarının da kaldırılmasını istediklerini belirten Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı Muhsin Alkan, promosyonun bir gider olarak akaryakıt sektörüne zarar verdiğini söylüyor. Alkan, kendisinin de bir akaryakıt bayii sahibi olduğunu hatırlatarak, “Rakipler yapınca biz de mecbur kalıyorduk” diyor. 

Promosyonun tüketiciyi cezbettiğini vurgulayan Alkan, birçok evi mutfak aletleriyle doldurduklarını ifade ediyor. Bundan sonra müşteriye promosyon değil de temiz ve ucuz akaryakıt satmak için yarışacaklarına dikkat çeken Alkan, “Promosyon sektörün tamamında kaldırılacağından bir zararı dokunmayacak” diyor. 

Promosyon fiyatı arttırıyordu 
Termopet ve Fulpet gibi daha yeni ve küçük oyuncularsa zaten promosyon vermedikleri ve rekabette zorlandıkları için karardan oldukça memnunlar. Firma temsilcileri, “Promosyonu karşılamak için fiyatları arttıranlar da vardı. Yasak çok iyi bir karar oldu” diyor.

bigPara.com