Tabelasını bile satışa çıkardı

Tabelasını bile satışa çıkardı
Tabelasını bile satışa çıkardı
Bir zamanların dünya deviydi. Batışıyla dünya ekonomisini buhrana sürükleyen dev bakın şimdi ne hallerde

En iyi zamanlardı ve en kötü zamanlardı...” İngiliz yazar Charles Dickens, ‘İki Şehrin Hikâyesi’ne böyle başlar. Edebiyat tarihinin en iyi açılış cümlelerinden biri olarak gösterilen bu sözler, ekonomik krizde batan Lehman Brothers’ın 158 yıllık tarihinin de bir özeti gibi. Zira, bu dev bankanın kaderi de borsanın yıkımına uğrayan ve elinde ne var ne yok satmak zorunda kalan Dickens’ın kahramanları ‘Dombey ve Oğlu’nunkinden pek de farklı değil. Lehman Brothers da 29 Eylül’de puro kutularından resimlerine, saatlerinden porselenlere kadar uzanan 300 parçalık koleksiyonunu 613 milyar dolarlık borcu için satışa çıkarıyor. Öyle ki bu mezat, Dickens kitaplarıyla açılacak ve tıpkı bir dönemin sonunu ilan eder gibi iki adet banka tabelasının satışıyla sonlanacak.
2008 Eylül ayında iflasını ilan ederek küresel krizin tetikleyicisi olan ABD merkezli uluslararası yatırım bankası Lehman Brothers, batışıyla dünya ekonomisini buhrana sürükledi ama sanat piyasasına da adeta can verdi. Krizde bıçak gibi kesilen satışlar, Lehman’ın birbiri ardına müzayedeye çıkardığı koleksiyonlar sayesinde oldukça hareketli günler yaşıyor.

Resimden 12.2 milyon dolar geldi

613 milyar doları bulan borç dağına gömülmüş Lehman’ın çağdaş sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyonu, İngiliz müzayede evi Shotbey’s tarafından 26 Eylül günü 12.2 milyon dolara satılmıştı. Beklenen ilgiyi görmeyen müzayedede en yüksek fiyat 1 milyon dolarla Julie Mehretu’nun eserine verildi. Son yıllarda rekorlar kıran İngiliz sanatçı Damien Hirst’ün 1.2 milyon dolara satışa çıkarılan çalışması ise alıcı bulmadı.
Çağdaş sanat eserleri koleksiyonunun satışında beklediğini bulamayan Lehman Brothers bu kez daha geniş bir koleksiyonu sanat piyasasına çıkarıyor.

Neyi var neyi yok mezada çıkardı

İngiliz müzayede evi Christie’s, akla gelebilecek her türlü eserin yer aldığı 300 parçalık bir Lehman koleksiyonunu 29 Eylül’de satmaya hazırlanıyor. İnternetten de katılınabilecek müzayedenin en dikkat çeken eserleri ise Lehman’a ait ofis tabelaları. 158 yıllık tarihe sahip bankanın, New York Ticaret Borsası’ndaki ofisinin tabelasına 3 bin dolar; eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın 2004 yılında açılışını yaptığı Canary Wharf binasındaki ofisinin tabelası ise 1000 dolar açılış fiyatıyla açık artırmaya sunulacak.
Lehman’ın satacağı eserler arasında bir diğer dikkat çeken koleksiyon da İngiliz edebiyatına ait klasik eserlerin orijinal baskıları. Bu eserler sadece Lehman Brothers gibi köklü bir geçmişi ve ciddi maddi gücü olan birkaç kurumun elinde bulunuyor. Dolayısıyla 500 ile 1000 dolar arasında açılış fiyatına sahip kitapların ilgiyle karşılanması sürpriz olmayacak. Ayrıca balona dönüşen mortgage hisselerine yatırım yaparak kendi sonunu hazırlayan Lehman’ın, Dickens’ın borsa hisselerinin peşinde yıkıma sürüklenen bir aileyi anlattığı ‘Dombey ve Oğlu’ romanını satışa çıkarmak zorunda kalması da ilginç bir ironi olsa gerek.

Edebiyat klasikleri dikkat çekiyor

Müzayedede satılacak diğer klasik kitapların arasında Winston Churchill’in meşhur ‘Diplomasi’ kitabı, Lord Byron’ın şiirleri, Charlotte, Emily ve Anne Bronte kardeşlerin romanları, Edmund Burke, William Shakespeare, Thomas Hardy ve Victor Hugo’nun orijinal baskılı kitapları da bulunuyor.
Klasik masa saatleri, Çin porselenleri, fotoğraflar, biblolar, kalemler, Hint kumaşları ve puro kutularının da satışa çıkarılacağı müzayededen 3.1 milyon dolarlık gelir elde edilmesi bekleniyor.


NASIL KURULDU
Emmanuel, Mayer ve Henry Lehman kardeşler 1850 yılında Almanya ’nın Bayern eyaletindeki Rimpar kasabasından yola çkarak ilk olarak Amerika’nın Montgomery, ardından Alabama’ya gelir. Orada Lehman Brothers adını verdikleri firmayı kurarlar. O dönemlerde Amerika’da iç savaş çıkınca da firmayı New York şehrine taşıyarak çalışmalarını sürdürdüler. 1977 yılında firmanın mirasçıları Kuhn, Loeb&Co. şirketi ile birleşince firma adını Lehman Brothers Kuhn Loeb&Co. olarak değiştirir. 1984 yılında firma American Express tarafından satın alınır. 1988 yılında Shearson ve E.F. Hutton&Co. şirketleriyle birleştirilir. 1993 yılında American Express, bu şirketi tekrar Travelers Group’a satar. 1994 yılında Travelers Group ile ayrılan Lehman Brothers, kendi başına bir şirket olarak Amerikan borsasına girer. 2000’li yılların sonunda Lehman Brothers borsada başarılı bir çıkış yaparak piyasalarda yerini sağlamlaştırır.

NASIL BATTI

İki dünya savaşını, 1929 buhranını, petrol krizini, Asya-Rusya krizlerini gören, hepsinden de çıkmayı başaran Lehman, ABD’nin en büyük 4’üncü yatırım bankasıydı. Lehman Brothers, Amerikan tarihinin en büyük iflasını 15 Eylül 2008’de halka duyurdu. Küresel krizin etkilerinin yavaş yavaş ağırlaşmaya başladığı ve ABD’de 12 bankanın battığı günlerde Lehman Brothers, 32.8 milyon adet Lehman hisse senedini çıplak açığa satış yaptı. Ve bu satış zaten kriz nedeniyle can çekişen şirketin batışını getirdi. Lehman hisselerinin açığa satışı piyasada canlılık yaratarak yatırımcının satın almasını sağladı. Ancak alınan hisselerin satış baskısı Lehman hisselerinin fiyatlarının tepetaklak düşmesine neden oldu. Alıcı bulunamayınca fiyatlar daha da azaldı. Ve fiyatları dibe vuran Lehman Brothers’ın batışı kaçınılmaz oldu.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Borsa

  ,

  Almanya

  ,

  İngiltere

  ,

  sanat