Tahsilat devede kulak

Türkiye'ye 46 milyar dolarlık bir yük getiren batık bankaların hâkim ortakları ile diğer borçlularından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2004 yılı sonu itibarıyla yaptığı toplam tahsilat...

ANKARA - Türkiye'ye 46 milyar dolarlık bir yük getiren batık bankaların hâkim ortakları ile diğer borçlularından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2004 yılı sonu itibarıyla yaptığı toplam tahsilat, 2.4 milyar dolarla üstlenilen yükün ancak yüzde 5.2'si düzeyinde kaldı.
TMSF'den edinilen verilere göre geçen yıl yapılan toplam tahsilat, 656 milyon doları nakit, 106 milyon doları da ayni olmak üzere toplam 762 milyon dolar düzeyinde kaldı.
1 milyarlık kredi batığı
Bu arada batık duruma gelen tüketici kredileri ve kredi kartı alacaklarındaki hızlı büyüme sürüyor. Bankaların, tüketicilerden zamanında tahsil edemedikleri için tasfiye kapsamına aldıkları tüketici kredileri ile kredi kartı alacaklarının tutarı, yüzde 20'den fazla artarak 1 milyar Yeni Türk Lirası'na yaklaştı. Merkez Bankası verilerine göre bankaların tasfiye kapsamına aldıkları tüketici kredileri ile kredi kartı kredilerinin tutarı, yılbaşından 11 Mart 2004 tarihine kadar olan dönemde, yüzde 20.4 artarak 939.9 milyon Yeni Türk Lirası'na kadar çıktı.