Tahtalar bir daha hiç kapanmayacak

SPK Başkanı tahta kapatmalarının sona ereceğini belirterek 'Amacımız bir daha böyle bir şey olmamasını sağlamak' diye konuştu.

FİNANS SERVİSİ
İşleme kapatılmış hisseler konusunda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yeni bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. SPK Başkanı Vedat Akgiray, geçmişte bazı tahtaların hukuki nedenlerle kapatıldığını belirterek, “Bir daha böyle bir şey olmasın diye yasal düzenleme yapalım diyoruz” dedi.
Akgiray, İş Yatırım Aracı Kuruluş Varantlarının İMKB ’de işlem görmeye başlaması dolayısıyla düzenlenen tören sırasında gazetecilerin, işlem sırası kapalı şirketlerin İMKB’deki tahtalarının açılması çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bu çalışmanın yeni yasa çerçevesinde gerçekleştirildiğini kaydeden Akgiray, “Henüz incelenen bir dosya yok. Bu çalışma hepsini (bütün şirketleri) kapsar” dedi. 

Önümüzdeki yıl başlar
Söz konusu çalışmanın SPK Yasası Meclis’ten geçtikten sonra olacağını bildiren Akgiray, bazı özel durumların yeni yasaya gerek duymayabildiğini söyledi. Akgiray, “Önümüzdeki yıl başlar. Hangi tahta, ne zaman, hangi koşulda, onu göreceğiz” dedi.
Geçmişte firmaların büyük hakim ortağının yaptığı bir yanlış yüzünden sıkıntı olduğunu, “kurunun yanında yaşın da yandığını” belirten Akgiray, “Eğer büyük ortak bir yanlış yaptıysa onun cezasını büyük ortak çeksin, şirket çekmesin” diye konuştu.


    ETİKETLER:

    İMKB