Taklide 512 milyar dolar

Dünyanın en hızlı büyüyen işkoluNe kadar hızla büyüyor?
Kesin bir oran yok. Ancak Avrupa Birliği gümrüklerinde ele geçen taklit mal miktarı geçen yıl, 2003 yılına göre yüzde 46 oranında arttı.

Dünyanın en hızlı büyüyen işkoluNe kadar hızla büyüyor?
Kesin bir oran yok. Ancak Avrupa Birliği gümrüklerinde ele geçen taklit mal miktarı geçen yıl, 2003 yılına göre yüzde 46 oranında arttı.
Hangi ülkeler taklit mal üretiyor?
Taklit malların üçte ikilik bölümü Çin'de üretiliyor. Diğer önemli taklit mal üretim merkezleri ise Filipinler, Vietnam, Rusya, Ukrayna, Brezilya, Pakistan ve Paraguay olarak sıralanıyor.
En çok hangi alanlarda taklit mal üretiliyor?
Kişisel elektronik eşyalar ve lüks mallar en çok taklit edilenler sıralamasında birinciliğini hep koruyor. Ancak otomotiv yedek parçaları, motosikletler, bilgisayar çipleri, sigara, ayakkabı, ilaç ve akla gelebilen her türlü mal taklit edilebiliyor.
Taklitçilik çok mu kârlı?
Taklit mal üretenler, orijinal üretimi yapanlara göre çok büyük miktarda kâr elde ediyorlar. Çünkü araştırma ve geliştirmeye para harcamıyorlar.
Reklam ve tanıtım harcaması ise orjinal ürün için yapıldığından bu alanda da ceplerinden bir şey çıkmıyor.
Taklitçiliğin püf noktaları
Sermaye: Başlangıç sermayesi çeşitli kaynaklardan geliyor. Ortadoğulu işadamları ihracat için Çin'de yatırım yapıyor. Çinli girişimciler de bu işe para ayırıyor. Uluslararası suç örgütleri de taklit mal üretimine kaynak tahsis ediyor. Orjinal mal üretenler kimi kez lisans verdikleri üreticinin taklit üretimini vurmak için, başka şirketlerin taklit üretim yapmasına göz yumuyor.
Uzmanlık: Lisanslı üreticilerin eski ve mevcut çalışanları ürünleri en küçük parçalarına kadar ayırıp, ardından ucuz malzemelerle ve çok küçük değişikliklerle taklidi üretebiliyor. Bazen lisanslı üretici fabrikada ilave bir bantta taklitçilik yapıyor. Tüketiciyi yanıltmak ve orjinaline yakın paketleme için çok değerli ambalaj makineleri alınıyor.
Dağıtım: Taklit üretimin en önemli aşaması. Taklit üretime karar veren lisanslı üreticiler yasal dağıtım kanallarıyla tüketiciye ulaşabiliyor. Taklit mallarla, orijinal olanlar dağıtım kanallarında bir arada satış noktalarına gönderiliyor. Denetimlerde taklit malın ele geçirilmesi güçleştiriliyor.İSTANBUL - Taklit mal üretimi dünyanın en kârlı ve en hızlı büyüyen işkolu olma yolunda ilerliyor. BusinessWeek dergisinin haberine göre, Dünya Gümrük Örgütü, geçen yıl dünya ticaretinin yüzde 7'si kadar, yani 512 milyar dolarlık taklit mal üretildiğini tahmin ediyor. Taklitler arasında cep telefonu, diskçalar ve bilgisayar gibi kişisel elektronik eşyalar ve lüks mallar başı çekiyor. Ancak, her ürünün taklidini bulmak mümkün. Örneğin, dünya ilaç devlerinden Pfizer'in kolestrol ilacı Lipitor da taklitçilerin gözdelerinden.
Önemli kısmı Çin ve Güneydoğu Asya'dan gelen taklitler, çokuluslu devleri korkutuyor. Unilever, her yıl üretiminin yüzde 30'u kadar taklit malın çıktığını belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü de, her yıl ilaçların yüzde 10'luk kısmının sağlıksız ortamlarda taklit edildiğini, şirketlerin bu nedenle 46 milyar dolar kayba uğradığını vurguluyor. Çokuluslu devler taklitçiliği önlemek için dedektif tutuyor. Hükümetlerini, taklitçilik merkezi olarak bilinen Çin gibi ülkelerle görüşmeye zorluyor. Çin, Tayvan ve Kore pazarındaki Mercedes otomobil parçalarının yüzde 30'unu taklitler oluşturuyor. Çinli taklitçiler Honda'nın CG125 model popüler motosikletini 300 dolar ucuza satarak şirketi zora düşürmüş durumda. Taklit Louis Vuitton çantalar artık kimseyi şaşırtmıyor. Ancak taklitçilerin kurduğu mini fabrikalar göreni şaşırtıyor. Öte yandan, geçen yıl Filipinler'de taklit Davidoff puro ve Mild Seven sigara üreten fabrika ortaya çıkarıldı.
6 milyon dolarla kurulan fabrika yılda 600 milyon dolarlık taklit puro ve sigara üretiyor.