Taksim 8 aydan önce bitecek

Taksim 8 aydan önce bitecek
Taksim 8 aydan önce bitecek
Taksim Meydanı projesini 8 aydan önce bitireceklerini açıklayan İBB Başkanı Kadir Topbaş, "Tedbirlerimizi aldık, makineli kazı yapılacak. Bölgede arkeolojik hassasiyete gerek yok" dedi.

İlk kazmanın vurulduğu andan itibaren İstanbul halkının büyük tepkisine yol açan ‘Taksim’i yayalaştırma projesi’ için İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’tan müjde var: “Şehir şantiyeciliği zordur, tüm tedbirimizi aldık, etrafı rahatsız etmemek için çalışmaları 8 aydan önce bitireceğiz.”

‘Gerçek Taksim olacak’
Alibeyköy’de inşaatı devam eden ‘Vialand’ eğlence merkezini ziyaret eden Kadir Topbaş, Taksim ile ilgili son gelişmeleri de anlattı. Çalışmalarda makineli kazı yönteminin kullanıldığını belirten Topbaş, bu konuda gelen eleştirilerin yersiz olduğunun, çünkü bölgenin arkeolojik sit alanı olmadığının altını çizdi. Topbaş, “Bu nedenle kazı çalışmalarında arkeolojik bir hassasiyet gerekmiyor, makineli kazı yapılıyor” dedi.
Taksim’in eskiden İstanbul’un tek eğlence merkezi olduğunu ancak kentin bugün ulaştığı 14 milyon nüfusla ihtiyaçların arttığını ve bölgenin en büyük sorununun da trafik olduğunu ifade eden Topbaş, trafiği yerin altına almanın ve meydan açmanın şart olduğunu söyledi. Taksim’i verimsiz bir geçiş noktası olmaktan yaşayan bir meydana dönüştüreceklerini vurgulayan İBB Başkanı, “Bu proje bölgeyi canlandıracak, oteller bölgesini de İstiklal’e açacak” dedi. Kentlerin yaşayabilmesi için meydanların şart olduğunun altını çizen Topbaş’a göre, Taksim asıl proje bittiğinde gerçek Taksim olacak.
Tüm bu çalışmalarla İstanbul’u Paris ve Londra yarışına soktuklarını belirten Topbaş, “Bugüne kadar İstanbul’a 52 milyar lira yatırım yaptık. Sadece 2012 bütçemiz 7.5 milyar liraydı. Bu yatırımların yüzde 55’i ulaşıma gidiyor” dedi.


Alibeyköy’e yerli Disneyland!
Eyüp, Alibeyköy sınırındaki eskinin 600 dönümlük taşocağı, Türkiye ’nin ve hatta yakın coğrafyanın en büyük eğlence parkına dönüşüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 30 yıllığına kiraladığı arazide Via Grup ve Gürsoy Yatırım Ortaklığı’nın Eylül 2011’de inşaatına başladığı ‘Vialand’in 23 Nisan 2013’te bitmesi planlanıyor. Yatırımcı şirketin 1.1 milyar lira yatırdığı projenin müdürlüğünü de Çetin Emeç’in oğlu Mehmet Emeç yapacak. 17 yıldır Disneyland parklarında çalışan Mehmet Emeç, eğlence parkı için Disney’in kullandığı makinelerden 50 ünite satın aldıklarını söyledi. 30 milyon ziyaretçi beklenen ve 4 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan projede sadece oyuncaklara yapılan yatırım 300 milyon TL.

bigPara.com